Türkmenistan'ın siyasal rejiminde organlararası ilişkiler ve rejimin adlandırılışı
The relations among forces in the political regime of Turkmenistan and classifying of regime
- Tez No: 146894
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERMAN DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
SSCB'nin dağılmasıyla bağımsızlığa kavuşan Türkmenistan Cumhuriyetinde, 1992 Anayasası ile kurulmuş olan hükümet, başkanlık rejimini uygulamaya koydu. Fakat bu hükümet rejiminde dikkat çeken husus organlar arasındaki ilişkiler de ve yetki paylaşımında yürütmenin ağırlık kazanmasıdır. Bundaki sebebin, yapılaşma sürecinde cumhuriyetin milli değerlerden kaynaklanan yönetim biçimlerinin etkilerinde aranması göz ardı edilemez. 1. bölümde, Dünyadan örnekler ile ve Türkiye'de uygulanan anayasalardan yola çıkarak siyasal rejimlerin teorik gelişimi ile kuvvetler arası ilişkilerden doğan yönetim biçimleri ele alınmaktadır. 2. bölümde, Türkmenistan Cumhuriyetinin tarihi yeni Anayasasına göre düzenlediği temel hak ve özgürlükler, devlet erkleri, bunların oluşumu, yapıları, yetkileri ve karşılıklı ilişkileri incelenmiştir. 3. bölümde, Türkmenistan'daki siyasi rejim ile dünya siyasi rejimleri uygulama açısından farklı ülkelerin örnekleri ile mukayese edilerek hangi rejimlerden örnekler aldığını, milli değerlerden ne kadar istifade edildiği ve Cumhurbaşkanı Türkmenbaşı'nın buradaki rolü saptanmaya çalışılmıştır. Nihayetinde Türkmenistan'ın 1992 anayasasındaki rejimin anlaşılmasına ve adlandırılışına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SSCB'nin dağılmasıyla bağımsızlığa kavuşan Türkmenistan Cumhuriyetinde, 1992 Anayasası ile kurulmuş olan hükümet, başkanlık rejimini uygulamaya koydu. Fakat bu hükümet rejiminde dikkat çeken husus organlar arasındaki ilişkiler de ve Turkmenistan Republic became independent after the decline of SSCB. The government which was established with the constitution of 1992 implemented the presidency regime. The relationships among the organizations and the increaing importance of execution in the sharing of authority has become noticeable issues in this regime. This situation stems from national values which have considerable impact on administration forms ' In the first part, theoric process of the political regimes and the administration forms originate from the separation of powers have been discussed through taking into consideration both the constitutions from various part of the world and Turkey. In the second part, such issues which were covered in the new constitution of Turkmenistan Republic as basic rights and freedoms, state powers and their formations, structures, authorities, mutual relationships were studied. In the third part, the political regime of Turkmenistan and other regimes related to other countries were compared. Then, which regimes taken as a model, how much benefited from national values and the role of Turkmenbasi were discussed. In the last part, the naming and the understanding of the regime in the constitution of 1 992 was studied. Ill