Faizin vade yapısı teorileri ve Türkiye'deki faizin vade yapısının kesitsel olarak incelenmesi
Term structure of interest rate thories and cross sectional analysis in Turkey
  1. Tez No: 146892
  2. Yazar: EBRU DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KIYILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
oz Merkez bankalarının ülke ekonomisine yönelik uygulamalarından en önemlisi olan para politikaları ülkelerin finansal piyasalarını doğrudan etkilemektedir. Para politikalarının geleceğe yönelik olarak belirlenmesinde faiz oranlarının vade yapısı önemli bir gösterge niteliğindedir. Bunun yanı sıra faiz oranlarının vade yapısı yatırımcılar ve finansal analistler için de yatırım kararlarım alırken önemli bir karar kriteridir. Bu tezde faiz oranlarının vade yapısı üzerine geçmişten günümüze kadar geliştirilen teorik çalışmalar incelenmiş ve Türkiye IMKB Tahvil ve Bono Piyasası'na ait 1992 Ocak - 2004 Mayıs dönemi için IMKB Tahvil ve Bono Piyasası' na ait veriler kullanılarak faiz oranlarının vade yapışma ilişkin ay sonuna ait bulgular sunulmuş ve yorumlanmıştır. Yapılan ampirik çalışmada iskontolu tahvil ve hazine bonolarının vadelerine kalan gün sayışma bağlı olarak hesaplanan yıllık bileşik verim oranlarının seyri incelenmiştir. Ayrıca makroekonomik değişmeler, merkez bankasının para politikasının faiz oranlarının vade yapışım etkileyen önemli bir faktör olduğu da vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
oz Merkez bankalarının ülke ekonomisine yönelik uygulamalarından en önemlisi olan para politikaları ülkelerin finansal piyasalarını doğrudan etkilemektedir. Para politikalarının geleceğe yönelik olarak belirlenmesinde faiz oranlarının vade yapısı önemli bir gösterge niteliğindedir. Bunun yanı sıra faiz oranlarının vade yapısı yatırımcılar ve finansal analistler için de yatırım kararlarım alırken önemli bir karar kriteridir. Bu tezde faiz oranlarının vade yapısı üzerine geçmişten günümüze kadar geliştirilen teorik çalışmalar incelenmiş ve Türkiye IMKB Tahvil ve Bono Piyasası'na ait 1992 Ocak - 2004 Mayıs dönemi için IMKB Tahvil ve Bono Piyasası' na ait veriler kullanılarak faiz oranlarının vade yapışma ilişkin ay sonuna ait bulgular sunulmuş ve yorumlanmıştır. Yapılan ampirik çalışmada iskontolu tahvil ve hazine bonolarının vadelerine kalan gün sayışma bağlı olarak hesaplanan yıllık bileşik verim oranlarının seyri incelenmiştir. Ayrıca makroekonomik değişmeler, merkez bankasının para politikasının faiz oranlarının vade yapışım etkileyen önemli bir faktör olduğu da vurgulanmıştır. ABSTRACT Monetary policy, one of the important applications that central bank of countries applied affect the financial markets. Term structure of interest rate has been signal for determining the economical application for future. Also term structure of interest rate is a critical decision criterion for investors and financial analogists.This study I focused on the theoretical of the term structure theories until today. The analysis has been made using the data obtained between 1992 January - 2004 May. In the empirical section, the trend of compounded yield of discount bonds and treasury bills is examined. Also Changes in the macro economy and monetary policy are another factor effects the term structure of the interest rate. m