Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın roman ve hikâyelerinde mizah
Humour in the novels and stories of Hüseyin Rahmi Gürpınar
- Tez No: 146906
- Danışmanlar: PROF. DR. KÂZIM YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
oz Bu çalışmada Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın kırk bir roman ve yedi hikâyesi okunarak mizahî unsurlar bir araya getirilmiştir. Bu unsurlar, kendi içinde bir bütün oluşturacak şekilde sınıflandırılmış ve üç bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde kelime düzeyinde mizah, ikinci bölümde mizahî tipler, üçüncü bölümde tenkidî mizah sunulmuştur. Bölümler içerisinde derlenen malzemenin anlaşılamayan yönleri mizah hakkında yapılan çalışmalar ile desteklenerek verilmiştir. Çalışmanın sonunda unsurları Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın roman ve hikâyelerinde tespit edilen mizah, bütün yönleri ile ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, forty one novels and seven stories of Hüseyin Rahmi Gürpınar were examined and the elements of humor depicted in his novels and stories were integrated. These elements were classified as contacting a unity in three sections. In the first section, humor in the level of words, in the second section humorous types, in the third section critical humor were presented. In these sections, the aspects of the material which could not be explained were interpreted on the basis of works which were about humor. As a result of the study, the humor depicted in the novels and stories of Hüseyin Rahmi Gürpınar was presented in all aspects. in