Türkiye'nin tarım politikası (1946-1960)
Agricultural policy of Turkey (1946-1960)
- Tez No: 146907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
1946-1960 döneminde Türkiye'de tarım başat sektör durumundaydı. Ülke nüfusunun yaklaşık %80'i tarımla uğraşmakta ve geçimini bu sektörden sağlamaktaydı. Tarımın kalkındırılması nüfusun büyük çoğunluğunun refahını artırmak anlamına gelmekteydi. Bu yüzden kalkınmanın tarım sektöründen başlatılması, o tarihlerde rasyonel bir politikanın gereği olarak görülmekteydi. Tarımsal kalkınmayı sağlamak amacıyla 1948 tarihinden sonra makineleşmeye hız verilmiştir. Çiftçilerin tarım makine ve aletleriyle diğer sermaye mallarını alabilmeleri için tarımsal krediler 1950'den sonra büyük oranda artırılmıştır. Yine bu dönemde makineleşmenin de etkisiyle işlenen tarım arazisinde büyük artışlar olmuştur. Traktör ile birlikte diğer tarım araçlarındaki büyük artış ve işlenen sahadaki genişleme üretimde önemli miktarlarda artışı beraberinde getirmiştir. Bu dönemde üretimde meydana gelen artış daha çok ekim alanlarındaki genişlemeden ileri gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The agriculture field had been a dominant sector in Turkey between the years 1946-1960. %80 of the population were depending on that field for living and work life. Hence to develop this sector in fact brought a good living for the most population. There fore it was a rational policy for that time, development should be started from the agriculture field. However to reach and to quicken the agricultural development targets mechanization had been used after the year 1948. For that reason, sincel950 the credit for agricultural investments had been enlarged to help the farmers to buy the machines, tools and other needs. As a result of mechanization, it was also led to increase the agriculture land as well. The usage of tractors and other agricultural machines, besides using big areas of lands had increased the production. To the end of the examined period it is realized that with the expansion of land usage the agricultural production had increased as well. in