AB bölgesel yardımlarının üye ülkelerin kalkınmışlık düzeylerine etkisi: İrlanda-Yunanistan örnekleri
The anaysis of the impacts of the EU regional aids: Irish and Greek cases
- Tez No: 146956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUL ZENGİNGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Avrupa Birliği (AB) kuruluşundan bu yana üye ülkelerin refahını bir bütün olarak artırmayı temel hedef olarak benimsemiş ve bu amaca yönelik olarak ilk aşamada Ortak Tarım Politikası, Sosyal Politika, Ortak Rekabet Politikası gibi ortak politikalar oluşturmuş ve bu politikaları başarılı bir şekilde uygulamaya koymuştur. Birlik genelinde bir refah artışı sağlamanın zor olduğu dikkate alınarak, 1975 yılından itibaren üye ülkeler ve bu ülkelerin bölgeleri arasındaki ekonomik ve sosyal gelişme farklılıklarını azaltmayı amaçlayan Bölgesel Kalkınma Politikası oluşturulmuştur. Bölgesel yardımlar adı altında ekonomik ve sosyal uyumu sağlamak için alınan tedbirler, Yapısal Fonlara ve Uyum Fonuna dayanmaktadır. Yapısal Fonların etkileri üzerine yapılan çalışmalar, bölgesel farklılıkların azaltılmasında bu Fonların çok büyük katkısı olduğunu ve bu Fonlar olmasaydı bu derecede bir yakınsamanın yaşanamayacağmı ortaya koymaktadır. Yine de, Yapısal Fonların etkinliğinde diğer faktörlerin, örneğin ulusal düzeyde sağlam makro-ekonomik politikalar izlenmesinin ve bölgedeki ekonomik etkinliğin yapısının da rolü olduğunu vurgulamak gerekir. Bu tezin amacı, AB bölgesel yardımlarının üye ülkelerin kalkınmışlık düzeylerine etkisini İrlanda ve Yunanistan örnekleri üzerinden karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu çalışmaya konu olan kalkınmışlık olgusu, kişi basma düşen gelirin artırılması şeklinde özetlenebilecek iktisadi büyüme kavramının yanı sıra, yapısal ve insani gelişmeyi de içine alan birçok sosyal göstergeyi içermektedir. Çalışmada tüm bu göstergelerin gerek İrlanda ve Yunanistan, gerekse Topluluk ortalamaları bakımından incelenmesi ve karşılaştırılması sonucunda İrlanda lehine, Yunanistan aleyhine bir tablo ortaya çıkmaktadır. Bu da Yunanistan'ın aldığı bölgesel yardımların çokluğuna karşın bunları içselleştirmede İrlanda kadar başarılı olamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since its formation, the European Union (EU) has adopted the primary objective to increase the welfare of all its members and then created common policies like the Common Agricultural Policy, Social Policy or Competition Policy and implemented them successfully. Considering the fact that a total increase in the Community welfare is hard to achieve, the EU set up the Common Regional Policy in 1975 with the aim of decreasing the socio-economic disparities among the member states as well as the regions. The Community measures under the name of“Regional aids”which are taken for providing economic and social cohesion rely on the Structural Funds and Cohesion Fund. Studies on the effects of the Structural Funds concludes that these Funds have significant contributions on reducing regional disparities and that in case of absence of these Funds, that scale of convergence could not be achieved. However, effectiveness of these Funds depends on other factors such as the pursuit of sound macro-economic policies and the structure of economic activity in the region. The aim of this study is to analyze the impacts of the regional aids on the development levels of the Member States through the comparison of the cases of Ireland and Greece. The phenomenon of development covers economical growth indicator, namely the GDP per capita, as well as structural and human development indicators. As a result of the analysis and comparison of these indicators for Ireland and Greece, the scene turned out to be on advantage of Ireland. This demonstrates that although the amount of regional aids was high, Greece could not manage to internalize these aids. VI