Avrupa Birliği mali yardımlarının etkin yönetiminin ekonomik etkileri ve üyelik sürecinde Türkiye açısından değerlendirilmesi
Economical effects of the effective management of European Union financial aid and an evaluation for the membership process of Turkey
- Tez No: 408575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU CANAN SOKULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Avrupa Birliği'nin (AB) yapısına bakıldığında, birbirinden farklı kültür ve ekonomilerden oluştuğu kolaylıkla görülebilir. Birliğin üye ve adaylık sürecindeki ülkelerin sağlamasını beklediği standartlar ve bu standartların sürekliliği ülkeler açısından önemli bir mali yük olmakla birlikte, birlik ülkelerin bu yükünü hafifletmek amacıyla birtakım mali yardım araçlarını kullanmaktadır. Bu yardım araçları aday ülkeleri üyeliğe hazırlayan ve birliğe uyum sürecini hızlı ve sorunsuz bir şekilde geçirmelerini sağlayan unsurlardır. Birliğin sağladığı mali yardım araçları ülkelerin ekonomilerine doğrudan ve dolaylı etki etmektedir. Bu etkiler yardımlardan faydalanan ülkelerin iç süreçleri, politikaları ve kurumsal yapılanmalarına bağlı olarak kısa ya da uzun vadeli olumlu ya da olumsuz olabilmektedir. Birlik ülkelerinde mali yardımların etkisini uzun vadeli olumlu hale dönüştürebilen ülke örnekleri bu süreçteki diğer ülkeler açısından örnek teşkil etmekte ve yol gösterici olmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde birliğin sunduğu mali yardımlara ilişkin teorik bilgi verilmiş, geçmiş ve yeni dönemde AB'nin mali yardım politikalarına değinilmiştir. İkinci bölümde Türkiye açısından AB mali yardımlarının tarihçesi ve adaylık sürecinde Türkiye'deki yapılanma üzerinde durulmuştur. Farklı dönemlerde değişen politikalar ve yapılanmalara ilişkin tespitler yapılarak 2014-2020 bütçe dönemindeki mevcut durum değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde AB'nin bölgesel politikaları ve yerel yönetimlere bakışı değerlendirilmiştir. Bu amaçla AB'nin yerel yönetimlerden beklentileri, yerel yönetimleri destekleyen diğer aktörler ve çalışma yöntemleri hakkında bilgi verilmiş ve bölgesel eşitsizlik kavramı detaylandırılarak AB'nin bu alandaki yerel yönetim politikaları incelenmiştir. Dördüncü bölümde mali yardım politikaları ve uyum süreçleri açısından İrlanda ve Polonya örnekleri analiz edilmiş ve mali yardımların bu ülke ekonomilerine etkisi araştırılmıştır. İrlanda ve Polonya'nın siyasi ve kurumsal yapılanma tarihçesi incelenmiş ve AB üyeliği sonrasındaki ülkelerdeki değişimler analiz edilmiştir. Bu bölümde Türkiye için de bir değerlendire yapılmış ve ülkeler arasındaki benzerlikler ve farklılıklardan hareketle mali yardımların etkinliğine yönelik çıkarımlar yapılmıştır. Çalışmanın bulgu ve sonuç kısmında sağlanan yardımların incelenen ülkelerin süreçlerine yansıması yardım öncesi ve sonrasındaki verilerin karşılaştırmalı analizlerinde elde edilen veriler incelenmiş ve bu esnada ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla (GSYH), istihdam ve büyüme oranlarındaki değişimler Hermin Modeli doğrultusunda analiz edilmiştir. Modelleme neticesinde elde edilen sonuçlardan hareketle mali yardımların ekonomik etkileri sayısal değerleri üzerinden modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
It can be easily seen that EU consists of different cultures and economies when the structure of EU is evaluated. While the standards and the continuity of these standards the Union expects from the members and those in the candidacy process are a heavy financial burden for the countries, the Union utilizes some financial aid tools in order to lighten this burden. These financial aid tools are elements which prepare candidate countries to membership and ease their process of compliance with the Union. The financial aid tools the Union provides influence the economies of the countries in both direct and indirect ways. These influences can be short term or long term, positive or negative depending on the inner processes, politics and institutional structures of the benefiting countries. The countries among the Union which turn the effects of the aids into a long term positive condition set are good examples for the countries in the process. Theoretical information about the financial aids provided by the Union is given in the first part of the study, the financial aid politics of EU is pointed out both in the past and in the new term as well. In the second part, the history of EU financial aids as far as Turkey is concerned and restructuring of Turkey in the candidacy process. The current situation in the 2014-2020 budget period is evaluated after making determinations about changing politics and restructurings in different terms. In the third part, regional politics and the view of local governments of EU is evaluated. Information about EU's expectation from local governments, other actors supporting the local governments and their working methods is given and EU's local government policies in this field are examined by the way of detailing the concept of regional inequality. In the fourth part, Ireland and Poland examples are analyzed with respect to financial aid policies and accordance process, and the effect of these aids on the economics of these countries is investigated. The history of political and institutional restructuring of Ireland and Poland is examined and the changes after EU membership in these countries are analyzed. A summary is also given for Turkey in this part and inferences are made about the effectiveness of the aids taking into consideration the viewpoint of the similarities and differences among the countries. In the findings and conclusion part, the reflection of the aids provided to the processes of the examined countries; data obtained from the comparative analysis of the countries before and after the aid is examined and the changes in the GDP, growth and employment rates of the countries are analyzed by means of Hermin Model. Depending on the results obtained from the modeling, some conclusions are made on the economic effects of financial aids.