Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de uzun dönemli işsizlik ve istihdam politikaları
Long-term unemployment and employment policies in the European Union and Turkey
- Tez No: 146955
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
ÖZET Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de Uzun Dönemli İşsizlik ve İstihdam Politikaları İşsizlik konusu AB ülkeleri ve Türkiye'de son yılların en önemli ekonomik ve sosyal problemlerinden birisidir. İşsizlik süresinin uzaması, bireyleri psikolojik, ekonomik ve sosyal yönlerden olumsuz yönde etkilemekte ve bir dizi toplumsal problemi beraberinde getirmektedir. Bu tez çalışmasının amacı uzun dönemli işsizliğin AB ülkelerinde ve Türkiye'deki karakteristik özelliklerini ortaya koymak ve bu problemin çözümüne ilişkin AB 'de üretilen istihdam politikalarının Türkiye'de uygulanabilirliğini araştırmaktır. Çalışma da öncelikle AB ülkelerinde ve Türkiye'de işgücü piyasasının genel özellikleri araştırılmıştır. Bu kapsamda istihdamın ve işsizliğin gelişimi ve genel özellikleri tespit edilmiştir. AB ülkelerinde ve Türkiye'de uzun dönemli işsizliğin nedenleri, genel özellikleri ve en çok etkilediği grupların araştırılması çalışmanın ikinci bölümünü oluşturmuştur. Böyle bir araştırma, uzun dönemli işsizlikle mücadele için tasarımlanan istihdam politikalarının yönünü ve niteliğini belirlemektedir. Çalışmanın üçüncü bölümü AB'de ve Türkiye'de bugüne kadar uzun dönemli işsizliğe karşı uygulanan istihdam politikalarına ayrılmıştır. İşgücü piyasasının AB'nden çok farklı özelliklere sahip olması nedeniyle Türkiye'de uzun dönemli işsizlik, göreli olarak düşük düzeylerde Türetmektedir. AB'de uygulanan aktif istihdam politikaları uzun dönemli işsizlikle mücadelede son derece başarılı olmuştur. Yeterli büyüme, ekonomik istikrar, esnek çalışma ve istihdam dostu vergilendirme ile desteklenecek AB benzeri aktif politikalar, Türkiye'de uzun dönemli işsizlik problemini, çok daha yüksek düzeylere gelmeden çözüme kavuşturacaktır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Long -Term Unemployment and Employment Policies in the European Union and Turkey In recent years, unemployment has been one of important social and economic problems in the EU and Turkey. High unemployment period causes not only individual psychological and economic problems, but also a variety of social problems. This study aims to determine the characteristics of long-term unemployment in the EU and Turkey and assess the applicability of the EU employment policies in Turkey in order, to solve this problem. This thesis composed of three chapters. The first chapter, intends to examine the various aspects of labor markets in the EU and Turkey. Moreover, the developments in employment and unemployment rates along with their main aspects are evaluated. The second chapter seek to ases of the causes and characteristics of long-term unemployment and workforce groups affected mostly by this kind of unemployment. Therefore, this study determines trends and attributes of employment policies to prevent long-term unemployment. The third chapter of the study scrutinize employment policies which have been implemented to avert long-term unemployment problem by the EU and Turkey. The active employment policies in EU have been very successful. However, since Turkish labor market has different characteristics from its EU counterpart, long-term unemployment rates have been relatively lower in Turkey than in the EU. If Turkey is able to provide active employment policies similar to EU's by supporting them with adequate growth rate, economical stability, flexible work and employment friendly taxation, Turkey will solve its long-term unemployment problem without experiencing higher rate of long-term unemployment. IV