Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerinde yasa dışı göç sorunu
Illegal migration problem in the Eu-Turkey
  1. Tez No: 240719
  2. Yazar: SÜHEYLA ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
?Avrupa Birliği Türkiye İlişkilerinde Yasa Dışı Göç Sorunu? konulu Yüksek Lisans Tezi, Süheyla ÇİĞDEM tarafından 2009 yılında Ankara'da yazılmıştır.Bu çalışmanın konusu; Soğuk Savaş döneminin kapanmasıyla birlikte dünya gündeminin ön sıralarında yer almaya başlayan yasadışı göç sorununu tarihsel bir çerçevede neden ve sonuçlarıyla birlikte Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri kapsamında incelemek ve Türkiye'ye etkilerini uluslararası ilişkiler kapsamında araştırmaktır.Dünyada yaşanan siyasal çalkantılar, ulusal sınırların öneminin azalması ve ulaşım ve iletişim olanaklarının artmasıyla kendini gösteren küreselleşme sürecinde uluslararası göç ve sığınma hareketlerinde de büyük bir artış olmuştur. Göç alan gelişmiş ülkelerin yasal göç ve iltica kapasitelerinin üstüne çıkması ve göçün yarattığı sosyo-ekonomik ve kültürel sorunlar ile güvenlik endişeleri hedef ülke olan AB'nin duvarlarını daha da yükselterek yasa dışı göçe karşı ortak politikalar geliştirmelerine neden olmuştur. Bu konu da AB'nin Türkiye'den beklentileri vardır. Bu çalışma Türkiye'nin yasa dışı göçle mücadelesi ve Avrupa Birliği'ne uyum sürecindeki çalışmalar değerlendirilerek bir yol haritası çizmek amacıyla yapılmış ve çalışmada litarütür taraması yöntemi izlenmiştir.Sonuç olarak; Aday ülke Türkiye, AB müktesebatı ve uyum çalışmaları kapsamında birçok düzenleme yerine getirmiştir. Yasadışı göç alanında da yasal ve kurumsal düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Yasadışı göçle mücadelede ortak hareket edilmesi gerekmektedir Bu uyum sürecinde karşılıklı olarak bir etkileşimden söz etmek mümkündür. Ancak, AB'yi de kapsayacak şekilde ve yasadışı göç sorununa çözüm bulma amacıyla uluslararası işbirliği mekanizmalarına da ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla beraber yasadışı göçle mücadele edilirken insan hakları anlayışını yadsıyacak uygulamalardan da kaçınılması gerekmektedir. Türkiye'nin bu kapsamdaki çalışmaları olumlu olarak değerlendirilmekle birlikte, yasa dışı göç olgusunun daha uzun yıllar devam edeceği dikkate alınarak, Türkiye'nin konuya daha kapsamlı biçimde yaklaşması ve AB üyelik sürecindeki gelişmeler hangi yönde ilerlerse ilerlesin, yasa dışı göçle mücadeleye devam etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Illegal migration problem in the EU-Turkey relations graduate thesis was written by Süheyla ÇİĞDEM at 2009 in Ankara.The subject of this study is to analyse EU-Turkey relations including historical reasons and the results that took place in the world agenda by the end of the cold war era.International migration and asylum movments increased very large by the political unstabilities, decreasing the importance of the national boundries and developments of the communication-transportation. EU forced to make new regulations (politics) due to over immigration to the developed(industrializing) countries and social, economical, cultural, security problems linked to it. In this case EU has expectation from Turkey. (?EU expect new regulations and changes in the stand(pose) from Turkey. ) This study is made to evaluate and determine a path on Turkey?s contention to illegal immigration in the EU adoption process. Documents related to subject was searched for the study.Illegal immigration has been in the field of legal and institutional arrangements. In this (harmony) compliance process it can be mentioned that there is an interactive relation between EU and Turkey. Together with EU, international cooperation is needed to solve the problem of illegal migrationWhile struggilling against illegal migration, precautions and actions taken should be compy with human rights. While Turkey?s scope of work is evaluated positively, fight against illegal immigration should contiune with developments in the wider area taking into consideration that this problem will last years.