Avrupa Birliği kent yönetimi politikaları çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediye yönetiminin değerlendirilmesi
The evaluation of İzmir Metropolitan Municipality governance in the framework of European Union's city governance policies
  1. Tez No: 146962
  2. Yazar: ALİ CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAL SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarında başlayan küreselleşme olgusu ekonomik, kültürel ve siyasal alanlarda yeni dönüşümleri beraberinde getirmiştir. Tüm dünyada ulusal devlet olgusunun her geçen gün sorgulandığı, ulus devlet kavramı ve yönetimin birliği ilkesi yerine yerel yönetimlerin daha öne çıkarıldığı bir süreç yaşanmaktadır. Yaşanan süreç, yerel yönetimleri özellikle kent yönetimlerini her geçen gün daha önemli hale getirmektedir. Medeniyet olgusunun başladığı yerler olarak tarihte yerini alan kentler gelişiminde önemli merhaleler kaydetmiştir. Kentlerin gelişimi sorunları da beraberinde getirmiştir. Kentlerin sorunlarını etkili bir şekilde giderebilmek ve halkın katılımım sağlamak için kent yönetim politikalarında yeni arayışlar söz konusudur. Etkili kent politikalarının belirlenmesinde Avrupa Birliği bünyesinde yapılan çalışmalar, Türkiye için belirleyici konumdadır. Türkiye'nin en büyük siyasal hedeflerinden biri olan Avrupa Birliğine üye olmak için siyasi, ekonomik ve hukuki bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Avrupa Birliğine giriş sürecinde Türkiye'nin önüne konulan şartlardan bir kısmı da kent yönetimlerini ilgilendirmektedir. Türkiye'de uygulanan Kent yönetimi ve çevre politikalarının, Avrupa Birliği müktesebatı ile uyumlaştırılmasına yönelik çabalar söz konusudur. Kent sorunlarının ağırlaşması ve çeşitlenmesi günümüzde kent yönetimlerinin önemi daha da arttırmıştır. Geçmişte sadece kent sorunlarını çözmeye yönelik oluşturulan kent yönetim politikaları; günümüzde daha farklı, önemli ve çağdaş bir işlev olan kent imajlarının oluşturulmasını da yerine getirmektedir. Bu nedenler kent politikalarının önemini daha da arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Starting toward the end twentieth century, globalization has brought new changes and ideas in economy, culture and politics. In whole word, a process stared in which the concept of national state was questioned and local administration instead of centralized government was emphasized. This process that is still in effect has been making local governments, especially city municipalities and administration more important every day. Cities that was the origin of the civilizations have progressed significantly. The developments of the cities have brought up important problems as well. In order to solve cities problems and enable the involvement of the local residents into the administration process, new approaches have been sought in city administration and governance policies. The effective city administration policies prepared in EU are the reference point for Turkish case. To became a member of EU, the most rigorous and important political targets of Turkey, some criterias in political, economical and legal should be satisfied. Some criteria that Turkey need to be satisfied to be a member of EU involve city administration policies and legislation. The work towards to harmonize Turkish city administration and environment polices with Acquis Communataire have been also in progress. The increasing and diversifying problems of city administration have made city governance task more important. The city governance policies prepared in the past only to solve cities' problems currently have become more different and important in shaping today's modern city image. These reasons mentioned so far have increased the importance of city governance policies further.