Faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi ile plastik enjeksiyon kalıbı maliyeti hesaplama sistemi kurulması
Building the cost accounting system for plastic injection molds using the activity based costing method
  1. Tez No: 146978
  2. Yazar: CAN OKATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, plastik enjeksiyon kalıbı üretimi yapan bir kalıphanede hem kalıp üretim maliyetini en doğru şekilde hesaplayabilecek, hem de yönetim ve üretim faaliyetlerinde en verimli kararların alınmasında faydalı olabilecek bir maliyet hesaplama sistemi oluşturmaktır. Plastik enjeksiyon kalıbı, proje temelli bir üretim sürecine sahip olup, üretilen kalıplar birbirlerinden farklı ve genellikle birer adet olmaktadır. Böyle bir üretim ortamında kalıphanenin genel üretim maliyetleri ve doğrudan maliyet olarak ele alınmasına rağmen hangi kalıbın üretiminde ne ölçüde tüketildiği kolayca tespit edilemeyen maliyet kalemlerinin en doğru şekilde kalıp üretim maliyetlerine aktarılması amacıyla, oluşturulacak maliyet hesaplama sisteminde faaliyet tabanlı maliyetleme sisteminden faydalanılacaktır. Bölüm 1'de plastik enjeksiyon kalıbı etraflıca tanıtıldıktan sonra Bölüm 2'de faaliyet tabanlı maliyetleme ile ilgili bilgilendirme yapılacak ve faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminin plastik enjeksiyon kalıbı üretim maliyeti hesaplamasına nasıl uyarlanacağı anlatılacaktır. Bölüm 3'de yer alan uygulamanın ardından tez çalışması sonuca bağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The goal of this paper is to construct a production costing system that can be useful both to accurately calculate the cost of a plastic injection mold and to make decisions about effective management and production planning in a plastic injection mold making plant. The plastic injection mold production process is based on a scheduled production plan. Produced molds differ from each other and usually only a single specimen per mold is produced. In such a production system, the activity-based costing system will be used in order to calculate the most accurate mold costs including the factory overhead and the direct costs shared by the molds produced, which cannot be determined easily. The first part of this paper presents the plastic injection mold in detail. The second part presents the activity-based costing system and explains its application to the calculation of the cost of plastic injection mold. The paper will be concluded following the presentation of a numerical example in the third part. m