Firma birleşmelerinin Türk vergi sistemindeki yeri ve muhasebeleştirilmesi
Company mergers in Turkish tax system and accounting for merger transactions
- Tez No: 146979
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, birleşme türleri incelendikten sonra, işletmelerin birleşmeyi tercih etme nedenleri açıklanmış ve birleşme ile ilgili olarak uymaları gereken yasal mevzuat incelenmiştir. Bu mevzuatın en başında sermaye şirketleri için, Türk Ticaret Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu (K.V.K.), Sermaye Piyasası Kanunu (S.P.K.) ve Rekabetin Korunması Hakkında Kanun gelmektedir. Çalışmada bu mevzuat incelendikten sonra birleşme işlemlerinin gerçekleşmesi sırasında karşılaşılan özel durumlar açıklanmıştır. Daha sonra birleşme işlemlerinin muhasebeleştirilmesi konusu üzerinde çalışılmıştır. Ülkemizde sermaye şirketlerinin gerçekleştirdikleri birleşmeleri K.V.K. hükümlerine göre muhasebeleştirdikleri, sadece S.P.K. 'ya tabi şirketler için, birleşme işlemlerinin nasıl muhasebeleştirileceği konusunda standardın geliştirilmiş olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; merger types, reasons of the companies that prefer to merge and the merger regulations that the companies have to comply with are explained. The regulations related with mergers in Turkish law are Turkish Commercial Code, Corporate Tax Law, Competition Law and Capital Market Regulations. After examination of these regulations, special situations in merger operations are stated. Accounting for merger transactions explained and problems related with the accounting of mergers are stated. Turkish companies should follow the Corporate Tax Law in accounting the mergers except the companies that have to comply with Capital Market Regulations. m