Türkiye'de hazırlanan finansal tabloların anlaşılırlığı sorunlar ve çözüm önerileri
Understandability of the financial statements issued in Turkey, problems and solution alternatives
- Tez No: 146983
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAMAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
oz Finansal tablolar, işletmelerin belirli bir dönemdeki ekonomik performansı ve belirli bir andaki mali durumu hakkında açık ve anlaşılır bilgi vermek amacıyla hazırlanmaktadırlar. Günümüzde, gelişen sanayi ve yeni teknolojiler ile sayısız çeşitlilikte mal ve hizmet üretilmekte, bu faaliyetlerin ve bu faaliyetlerin sonuçlarının finansal tablolarda daha anlaşılır bir şekilde raporlanmasımn önemi gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından oluşturulmuş raporlama standartlarına göre hazırlanmış finansal tabloların, kullanıcıları tarafından anlaşılır bulunup bulunmadığı, varsa bu raporlarda anlaşılmayan unsurların hangileri olduğu bu çalışma kapsammda uygulanan anket yardımıyla araştırılmıştır. Ayrıca finansal tablo kullanıcılarının muhasebe eğitimi almış olup olmamaları, finansal tabloları günlük yaşantılarında kullanıp kullanmamaları gibi kişisel özelliklerinin finansal tabloların anlaşılırlığı ile ilgili görüşlerini ne şekilde etkilediği de incelenmiştir. Araştırma sonunda, yapılan analizler yorumlanarak, finansal tabloların anlaşılırlığı ile ilgili sorunlar tespit edilmiş ve bundan sonra yapılması gereken çalışmalar göz önünde bulundurularak çözüm önerileri getirilmiştir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of preparing financial statements is to provide clear and understandable information about the economic performance and its resulting financial position of a business entity for a specific period of time. Today, improving industrial society and technological advancements let the services and products come with countless variety of choices. Therefore, the importance of issuing financial statements, that report the financial performance and financial position in a much more understandable way, is raising everyday. In this study, with the help of a questionnaire, the views of the users of the standard financial statements, that are prepared according to the Turkish Capital Market Board accounting rules, have been acquired from the aspect of understandability. In addition, it has been searched whether personal characteristics of the subjects, such as having an accounting education in the past or using the financial statements on a daily basis, affect their opinion about the understandability of the financial statements. In the last section of the study, results of the analysis have been commented on and the problems have been pointed out. Finally, by addressing the following studies in the future, the solution alternatives have been discussed. m