Muhasebe sistemi genel uygulama tebliğine göre hazırlanan finansal tabloların BOBİ FRS ve KÜMİ FRS taslağına uyumlu olarak dönüştürülmesi
Conversion of the financial tables prepared by accounting system general application communique in accordance with the BOBIFRS and KÜMİ FRS draft
  1. Tez No: 744764
  2. Yazar: METE YİĞİTLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ALİ KORAY KAYALIDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
1992 yılında yürürlüğe giren muhasebe sistemi uygulama genel tebliği ile Türkiye'de muhasebe sistemi açısından belirli bir standart oluşturulmuştur. 1994 yılında fiilen uygulaması başlayan Tek Düzen Hesap Planı ise finansal tablo kullanıcıları için ortak bir dil sağlamıştır. Fakat uluslararası muhasebe ve finansal raporlama standartlarının oluşması ile ülkeler arası muhasebe sistemi açısından farklılıklar oluşmuştur. Belirli ölçek üzerindeki işletmeler uluslararası muhasebe ve finansal raporlama standartlarını uygularken, teknolojisinin gelişmesi ile sınır ötesi ticaret artmış ve farklı ölçekteki işletmelerde uluslararası ticaret hayatında rol almaya başlamıştır. Bundan dolayı 2017 yılında Büyük ve Orta Boy İşletmeler için finansal raporlama standartları yayınlanmıştır. Öte yandan Küçük ve Mikro İşletmeler için finansal raporlama standartları taslağı ise 2019 yılında yayınlanmış ve yakın süre içerisinde uygulamaya başlanması beklenmektedir. Bu çalışmada Finansal Raporlama Standartları hesap planı ile Tek Düzen Hesap Planı farklılıkları karşılaştırılmış ve vergi mevzuatı açısından incelenmiştir. Öte yandan Muhasebe Sistemi Uygulama genel tebliğinde yer alan hükümlere göre hazırlanan finansal tabloların BOBİ FRS ve KÜMİ FRS Taslağına göre dönüştürülmesi örneklenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the general communiqué on the implementation of the accounting system that came into force in 1992, a certain standard was established in terms of the accounting system in Turkey. The Uniform Chart of Accounts, which started to be implemented in 1994, provided a common language for financial statement users. With the formation of international accounting and financial reporting standards, differences have occurred in terms of the accounting system between countries. While businesses over a certain scale apply international accounting and financial reporting standards, with the development of technology, cross-border trade has increased and businesses of different sizes have started to play a role in international trade life. Therefore, financial reporting standards for Large and Medium-sized Enterprises were published in 2017. On the other hand, the draft financial reporting standards for Small and Micro Enterprises was published in 2019 and is expected to be implemented in the near future. In this study, the differences between the Financial Reporting Standards chart of accounts and the Uniform Chart of Accounts were compared and examined in terms of tax legislation. On the other hand, the conversion of financial statements prepared in accordance with the provisions of the General Communiqué on Accounting System Implementation according to BOBI FRS and KÜMİ FRS Draft is exemplified.