Astların güçlendirilmesinde insan kaynakları yönetiminin rolü ve önemi
The role and importance of human resources management in employee empowerment
  1. Tez No: 146994
  2. Yazar: TAHİRE ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ADAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Astların güçlendirilmesi, global rekabetin ortaya çıkardığı modern sonrası yeni yönetim yaklaşımlarından biridir. İnsan kaynaklan yönetimine bu yaklaşımın başarıyla hayata geçirilmesi ve devamlılığının sağlanmasında önemli görevler düşmektedir. Bu nedenle bu çalışmada, astların güçlendirilmesi kavramı incelenmiş ve insan kaynaklan yönetiminin astların güçlendirilmesinde üstlendiği rol açıklanmıştır. Çalışma kapsamında Tüsiad-Kalder Ulusal Kalite Ödülü almış şirketlerin insan kaynaklan uygulamaları incelenmiş ve güçlendirme ile insan kaynaklan uygulamaları arasındaki ilişki saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Empowerment is one of the post-modern management approaches which emerged from global competition. Human resources management have important tasks to realize this management approach and maintain its continuity. For this reason, in this study empowerment concept is examined and the role of human resources management in empowerment is explained, in the scope of this study a research is carried out and human resource management practices of firms which have win The National Quality Awards organized by KalDer together with TÜSIAD, are examined and the relationship between empowerment and human resource management practices are revealed.