Askeri liselerdeki eğitim yöneticilerinin liderlik davranışları
- Tez No: 7732
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu araştırma K.K.K. lığına bağla askeri liselerde gerçek leştirilmiştir. Bu eğitim kurumlarında, eğitim yöneticiliği görevini yürütmekte olan eğitim-öğretim başkanlarının, yapıyı kurma ve anlayış gösterme boyutlarındaki liderlik davranışlarını göstermeleri konusunda, kendilerinin, bölüm başkanlarının, şube müdürlerinin, kısım amirlerinin ve öğretmenlerin algı ve beklentilerinin nasıl olduğu ve bunlar arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini askeri liselerdeki eğitim-öğretim başkanlığı, bölüm başkanlığı, şube müdürlüğü ve kısım amirliği görevlerini bir yıldan bu yana yürütenlerle, meslekteki kıdemi üç yıl ve daha fazla olan ve aynı okulda bir yıldan bu yana görev yapan öğretmenler oluşturmuştur. Araştırmada evrenin tümüne ulaşılmıştır. Ahmet ÖNAL tarafından Türkçeye çevrilmiş olan anket formu, uzman görüşü alınarak askeri liseler bünyesine uyarlanmış, veriler bu aracın uygulanması ile elde edilmiştir. Anket maddeleri 5 li ölçek üzerinden değerlendirilmiştir. Grupların algı ve beklentileri aritmetik ortalama ve standart sapma ile algı ve beklenti farklılığı ise değişkenlik çözümleme si ile test edilmiştir. Bulgular; algılar, beklentiler, algı ve beklenti farklılıkları olarak üç grupta ele alınmıştır. Denek alt gruplarının ortak yargısı, eğitim-
Özet (Çeviri)
SUMMARY First chapter of this research consists of the oretical knowlige about interpretation of the perception and expectations of the presidents of departments, directors of bronches and instruc tors who work as educational directors in the Military educational institutions and it aims to clarity the matter of leadership and educatioal administer' s attitudes as a leader. In this chapter, it is stated that the school directors should have the qualities of a leader and must go in the informal leadership of the group. Then the research and ttie findings in and abroad in this field are included. Theresearch experimental are the deans heads of the training departments, drectors of the branches and the chiefs of tine sections in the Military high schools and the instructors having one years teaching expecience in tine same school and tiiose whose professional seniority is three years or more. In the research the survey model is used and the level of reliability taken as..05. The data was abtained throwgh a Turkish version of a two dimensional questonnaire applied in 3 Military high school. The difference between the perceptions of the groups and expectations are determined by the analysis of warience analysis and“t?”test and the difference of the perception and expectation of the some group with "t?1 test- The findings are considered in tJiree groups as percep tions, expectations and as the difference of ttıe perception and the expectation. The perceptions of tine experimentals have proved tiiat the above mentioned administrators had displayed moderate leadership qualities. The variance onalysis and the T test proved that the perceptions of all the experimental sub. groups participated in Vthe research are different. The expectations of the chiefs of the branches which are found out different from öıe expectation of other groups are determined by the T test. The findings have also proved that there are differences between perceptions and expectations of the same groups. Since the training administrators in the Military training institutions are trained enough in management before the service and in service, those who have less experience in management and the formal function of these institutions are influential besides the training administrators could be in different behaviour with in the Military hierarchy towards their subordinates and due to the some reason since some experimental sub. groups perceive differently the leadership behaviour of the training administrators and being not given enough place to the informal relations between the administrators and these who are managed and being depanded on the school commonder have been bringing in to deration that ttie administrators do not have sufficent freedom of behaviour initiative. As a result in order to remove the negative effects of these finding on Military institutions, it is emphasized that several measures can be taken, and these measures are expressed as recommen daitions: It sould be adapted by administers that educational management is a different profession which reguires contmgest way of behaviour. Those who will be appointed as administrators should be trained well both on human relations and on educational mana gement before starting work. Determined leadership behaviour should be kept in mind while cheosing the condidates. VI