Sendikalaşmayı etkileyen faktörler ve işgörenlerin sendikalaşmaya ilişkin tutumlarına yönelik bir araştırma
The factors that affect belonging to a trade union and a research about the laborers' attitudes toward belonging to a trade union
- Tez No: 146995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SADULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
1970'lerden sonra ekonomik ve sosyal alanda meydana gelen gelişmeler, endüstri ilişkileri sisteminin yapısını etkileyecek sonuçlan da beraberinde getirmiştir. Bu gelişmeler hiç kuşkusuz sendikaları da etkilemiş, sendikaların aleyhinde bir durum yaratmıştır. Küreselleşmenin de etkisiyle sendikalar açısından ciddi sıkıntılar yaşanmıştır. Bu konuda yaşadıkları en büyük sıkıntı, büyük oranda üye kaybetmeleri ve sendikalaşmanın azalmasıdır. Ülkemizde özellikle küçük ölçekli işletmelerde sendikalaşmanın görülmediği bilinmektedir. Bu işletmelerde çalışanların sendikalaşmama nedenlerinin bilinmesinin, sendikalaşmanın arttırılması yönünde önlemler almak açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada, bu amaçla küçük ölçekli bir işletmede çalışanların sendikalaşmaya ilişkin tutumlarına yönelik sosyo-demografik özellikleri bakımından ilişki ve farklar incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After 1970's, developments that occurred in economic and social fields brought along consequences effect on industrial relation system. Surely, this developments effected on labor unions and created a situation against labor unions. Serious difficulties for labor unions has been lived by globalization. The most important difficulty about this subject is that the number of union members and belonging to a trade union have decreased. In our country, especially in small size enterprises, not belonging to a trade union has been seen. Knowing why laborers in these enterprises do not belong to a trade union is important to take measures for increasing the number of union members. From this point of view, in this study, the relations and differences between the tendency of laborers' belonging to a trade union in a small size enterprise and socio-demographic characteristics of laborers are tried to examine. m