Michael E.Porter'ın rekabet stratejisi yaklaşımı ve İMKB'de işlem gören şirketlerin rekabet stratefilerini belirlemeye yönelik bir araştırma
Competitive strategy of Michael E.Porter and a research aimed to determine the strategies applied by corporations whose stocks traded in İstanbul Stock Market
  1. Tez No: 146999
  2. Yazar: BURAK EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
oz Bu tez çalışması, borsada işlem gören şirketlerin, değişik rekabet güçleri karşısında, izlemeyi tercih ettikleri rekabet stratejilerini belirlemeye çalışmıştır. Rekabet stratejisi kavramı, Michael E. Porter' in eser ve makalelerinde işlediği rekabet stratejisi kavramından yola çıkılarak ele alınmıştır. Michael E. Porter üç tip rekabet stratejisi belirlemiştir. Bunlar maliyet liderliği, farklılaştırma ve odaklanmadır. Bu üç strateji Porter' a göre ancak tek tek uygulanabilir. Aynı anda iki strateji uygulamak isteyen şirket“arada sıkışıp kalma”durmuyla karşı karşıya gelir ve otomatikman rakiplerinin gerisinde kalır. Yine Michael E. Porter' a göre yeni girenler, tedarikçiler, alıcılar, ikame mallar ve mevcut rakipler olmak üzere beş çeşit rekabet gücü bulunmaktadır. Genel olarak şirketler iş yaptıkları tedarikçileri, alıcıları ve ikame mallan rakip olarak görmezler ve rekabet stratejisi belirlerken ağırlıklı olarak bu sayılan unsurları değerlendirmezler. Rakip olarak genellikle sektör içindeki mevcut rakipler ve sektöre yeni girecek rakipler ele alınır. Ama günümüz koşullarının rekabetçiliği, hafife alman rekabet unsurlarının daha sonra şirket performansları üzerinde büyük etkilerde bulunmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada özellikle ulaşılmak istenen sonuç, rekabetçi piyasalarda çalışan ve borsaya kote oldukları için bilançoları ve performansları açıkça izlenen şirketlerin hangi rekabet stratejilerini kullandığı ve seçtikleri bu stratejilerin, etkisi altında bulundukları rekabet güçleriyle ilişkili olup olmadığıdır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is aimed to determine the competitive strategies that the firms whose shares traded in stock market prefer to follow against various competitive forces. The concept of competitive strategy is taken from the same concept that Michael E. Porter has written in his books and articles. Michael E. Porter has determined three types of competitive strategies: Cost leadership, differentiation and focusing. According to Porter, these strategies can only be applied one by one in one time. Applying two strategies in one time causes the condition named as“stuck in the middle”and otomatically these firms draw back from their rivals. Again according to Porter, new comers, suppliers, buyers, substitutes and existing rivals constitute the five types of competitive forces. Generally corporations don't consider the suppliers, consumers and substitutes as a competitor and also don't integrate these elements in their competitive strategy plans. Usually existing rivals working in the same sector and new entrants are considered as the main competitive threats. But because of today's hard competitive environment, the competitive factors that are regarded as unimportant cause damages on corporations' performances at later times. The main point that I want to figure out in this work which strategies are used by the corporations that live in a competitive environment and are inspected closely with their balance sheets and performance declarations because of their shares traded in stock market and are the strategies chosen by corporates related to the competitive force that affects them. IV