İşletmelerde organizasyon yapı ve işleyişlerinin bilgi yönetim stratejileri üzerindeki etkileri
The effects of organization's structure and process on knowledge management strategies in business enterprises
- Tez No: 146998
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bilgi işletmeler için her zammı önemli bir kaynak olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak son zamanlarda iletişim teknolojisinin çok ilerlemesi ile teknoloji transferi hızlanmış bu nedenden ötürü işletmeler pazarda farklılık yaratmakta zorlanmaya başlamışlardır. Bu noktada bilgiyi yönetmek önemli bir konu haline gelmiştir. İşletmenin organizasyon yapısı bilgi yönetimi uygulamasının başarısındaki faktörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu tezde örnek bir işletme üzerinde bu iki faktör arasındaki bağlantı araştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowledge is always an important resource for enterprise. But in some couple of year with developments in communication technology, the transfer of the technology become very fast, for that reason creating difference in the market get difficult for organizations. In this point managing knowledge becomes as a very important subject. The organizational structure of a business is accepted as a factor in success of implementation of knowledge management. In this thesis the correlation of this two concepts is tried to research. m