Lojistik sektörünün rekabet gücü yönüyle analizi: Türk lojistik sektörü için bir çalışma
Analysis of logistics industry from the competitiveness aspect: A study for Turkish logistics industry
  1. Tez No: 312307
  2. Yazar: HİLAL YILDIRIR KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL İYİBOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, İşletme, Economics, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Lojistik sektörü, rekabet gücünün en önemli aracı olarak ifade edilebilir. Günümüzde küreselleşmenin bir sonucu olarak, üretici firmalar sadece kendi ülkelerindeki firmalarla değil dünyada aynı alanda faaliyet gösteren firmalarla rekabet etmektedirler. Yaşanan ekonomik gelişmeler ve rekabetin farklılaşan yapısı, firmalar ve ülkeler için rekabet etmeyi daha zor hale getirmiştir. Günümüzde rekabet gücüne sahip olma, firmaların en uygun maliyet ile en kaliteli şekilde üretilen ürünün, en hızlı şekilde en fazla katma değer yaratarak nihai tüketiciye ulaştırmayı gerektirmektedir. Bu gereklilik, ancak lojistik hizmetler ile sağlanabilmektedir.Sektörlerin rekabet gücünün ortaya konulmasında, Michael E.Porter'ın geliştirdiği Elmas Modeli, en fazla kabul gören yaklaşımlarda biri durumundadır. Bu yaklaşıma göre, Türk Lojistik Sektörü'nün rekabetteki en önemli avantajı sahip olduğu coğrafi konumundan kaynaklanmaktadır. Ancak rekabet gücünün sürdürülebilirliliği için altyapı, işgücü, sermaye kaynakları ve bilgi kaynaklarının geliştirilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, iç talep yapısının güçlendirilmesi, piyasa giriş engellerinin düzenlenmesi önem arzetmektedir.Lojistik sektörü, yarattığı istihdam, milli gelir ve yabancı yatırımları yönlendirme yönü ile ülke ekonomisinde önemli ekonomik etkiler yaratmaktadır. Sektörün büyük hacme sahip olması ve önemli görülmesinin en temel nedeni ise tüm sektörlere hizmet vermesi olarak ifade edilebilir. Sanayi, tarım ve hizmet sektörleri, bu sektörlerde faaliyet gösteren firmaların verimliliği ve dolayısıyla ülkelerin rekabet gücü günümüzde lojistik sektörünün başarısına bağlı bulunmaktadır. Sahip olduğu stratejik konumu ile lojistik sektöründe önemli bir potansiyele sahip olan Türkiye, 2007 yılında Dünya Bankası tarafından 150 ülke arasında yapılan Lojistik Performans Endeksine göre 34.sırada, 2010 yılında ise 155 ülke arasında 39.sırada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Logistics industry may be defined as the most important means for competition power. As a result of globalization, today, manufacturers compete with not only the domestic firms, but also the ones abroad. Economic developments and the changing structure of competition made it harder to compete for the firms and countries. Having competition power, today, requires transporting the products, which was produced with the best cost and quality, to the final consumer. This requirement can be provided by logistics services.The Diamond Model, which was developed by Michael E. Porter, is one of the most accepted approaches to define the competition power of the sectors. According to this approach, the most significant competition advantage of Turkish Logistics Sector resources from its geographical position. However, it is necessary to develop the substructure, labour, capital and knowledge resources to sustain the competition power. Besides, it is important to empower the domestic demand structure and to regulate market entry obstacles.Logistics industry creates crucial impacts on the national economy thanks to its employment, national income and directing foreign investments. The main reason why the sector has a big volume and been considered important is to serve all sectors. Today, industry, agriculture and service sectors and the productivity of the firms in these sectors is up to the success of the logistics industry. Turkey which has a significant potential in logistics industry with its strategic position took the 34th grade out of 150 countries in 2007 and 39th in 2010 in the Logistics Performance Index by World Bank.