Kişiye dayalı ücret yapısı ve beceri/Yetkinliklerin ücret yapısı içerisindeki yerine ilişkin bir örnek olay çalışması
Person based pay structures and a case study including the role of skills/Competencies within a pay structure
- Tez No: 147000
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE UYARGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu yüksek lisans tezi, geleneksel iş değerleme sistemine dayalı ücret yapılarının alternatifi olan kişiye dayalı ücret yapılarım incelemeyi amaçlamaktadır. Ücret yapısı, bir işletmenin iş akışını yansıtan farklı iş veya beceri - yetkinliklerin ücret sıralamasını göstermektedir. Bu sıralamanın belirlenmesinde, iş ve / veya kişi olmak üzere iki farklı kriter kullanılmaktadır. Çalışmamızda bu kriterlerden, kişiye dayalı olan yapılar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son bölümde teorik yazını desteklemek amacıyla, sistematik bir ücret yönetimi sistemine sahip bir işletmenin ücret yapısının, kişiye dayalı yaklaşımlarla olan benzerliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
thesis aims to investigate the person (individual) based pay structures as an alternative to the traditional pay structures that are based upon job evaluations. Pay structures show the wage rankings of differing jobs and / or skills - competencies that reflect an organizations work flow. Two different criteria, job and / or person, may be used to determine wage rankings. In our study person (individual) based pay structures is investigated in detail. In the last section of our study in order to support the theoretical literature, wage stucture of an organization that has a wage management system is investigated for its similarities to the person based approaches. 1U