Evlilikte bağlanma ve çatışmayı yönetmede bağlanma stillerinin etkisi
Attachment in marriage and affects of attachment style in management of confliction
- Tez No: 147069
- Danışmanlar: DR. HİKMET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, çiftlerin bağlanma stillerini ve sahip oldukları bağlanma stillerinin aile içinde yaşanan evliliğe ait çatışmaları nasıl etkilediğini araştırmaktır. Araştırma grubu, Trabzon ilinde tesadüfen seçilmiş 300 evli birey, 150 çifttir. Evli bireylere dağıtılan ölçeklerden elde edilen veriler üzerinde istatistiksel işlemler yapılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları, Griffin ve Bartholomew (1994) tarafından geliştirilmiş ve Türk örneklemi üzerine uyarlanarak Sümer ve Güngör (1999) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan“ilişki Ölçekleri Anketi”, geçerlik ve güvenirliği araştırmacı tarafından yapılan Johnson-Johnson'ın (2000) geliştirmiş olduğu“Çatışma Tepki Ölçeği”ve bilgi toplama formudur. Bu çalışmada tanımlayıcı (descriptive) ve çıkarımlı (inferential) istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistik kapsamında; aritmetik ortalama, frekans dağılımları ve maximum ve minimum puanlar bulunmuştur. Bunun yanında veri analiz işlemlerinde çıkarımlı istatistik tekniklerinden, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı Tekniği, t testi ve ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, olumlu bağlanma stilleri ile olumlu çatışmayı çözme tutumları arasında beklenildiği gibi olumlu yönde ilişki bulunamamıştır. Bunun yanında bağlanma stilleri ve çatışmayı çözme tutumları arasında cinsiyet farklılıkları yoktur. Bağlanma stilleri üzerinde evlilik süresi, evlenme biçimi ve eğitim düzeyi açısından grup farklılıkları vardır. Araştırma bulguları önceki çalışmalar ışığında tartışılmış ve başka araştırmalar için öneriler getirilmiştir. vn
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the couple's attachment styles and how these attachment styles effect the marital conflicts merging in the family. The study group consists of randomly selected 300 individuals, 150 couples living in Trabzon. All the data were collected from these couples for further statistical analysis. The data collection instruments were“Relationship Scale Questionnaire”orijinally developed by Griffin and Bartholomew (1994), and adopted to Turkish population by Sümer and Güngör (1999), and“Conflict Reaction Scale”, originally developed by Johnson and Johnson (2000) and Turkish adaptation made by author. A demographics form was also in the study. Both descriptive and inferential statistics were used in the study. A part of the descriptive statistics means frequency distribution, standard deviation and ranges were included. Further inferential statistics were used to test main hypothesis with Pearson Product Moment Correlation, Mest and ANOVA. The result of the study showed that there is no significant positive relationship between effective (positive) attachment style and effective conflict management style as expected. However, there were no gender differences for attachment styles and conflict management styles. There were also group differences regarding marital period,marital arrangement type and educational status on attachment styles. The result were discussed in terms of previous studies and some future research recommendations were implemented. vm