Domestic violence against women in relations to marital adjustment and psychological well-being, with the effects of attachment, marital coping, and social support
Kadına yönelik aile içinde şiddetin bağlanma, evlilikte başa çıkma ve sosyal desteğin etkileri ile birlikte evlilik uyumu ve psikolojik durumlar ile ilişkileri
- Tez No: 321176
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜROL FIŞILOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışma kadınların aile içinde maruz kaldıkları şiddetin farklı türlerinin (fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik şiddet) evlilik uyumları ve psikolojik durumları ile ilişkilerini incelemek üzere tasarlanmıştır. Çalışma bu ilişkileri kadınların sosyo-demografik bilgileri ve bağlanma, evlilikte başa çıkma ve sosyal destek özellikleri ile birlikte ele almıştır. Toplam 524 evli kadından aile içi şiddet (Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği), ekonomik şiddet (Ekonomik Şiddet Endeksi), bağlanma (Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-2'nin eşler versiyonu), evlilikte kullanılan başa çıkma yolları (Evlilikte Başaçıkma Yolları Ölçeği), sosyal destek (Sosyal Destek Endeksi), evlilik uyumu (Çift Uyum Ölçeği), psikolojik durum (Kısa Semptom Envanteri) ile demografik bilgi verileri elde edilmiştir. Sonuçlar görücü usulü evlenen, çok çocuklu, eğitim seviyesi düşük, eşinin eğitim seviyesi düşük, geliri olmayan veya az geliri olan ve/ya geliri eşininkine kıyasla daha yüksek olan kadınların çeşitli şiddet türlerinde daha yüksek seviyelerde şiddet bildirdiklerine dair genel bir eğilim göstermiştir. Ayrıca sonuçlar aile içinde maruz kalınan şiddet türlerinin, bağlanma, evlilikte başa çıkma ve sosyal destek özellikleri kontrol edildikten sonra dahi, kadınların evlilik uyumlarındaki ve psikolojik durumlarındaki varyansların anlamlı kısımlarını açıkladığını ortaya koymuştur. Araştırma bulguları ilgili literatür doğrultusunda tartışılmış ve klinik uygulamalar ile ileride yapılabilecek çalışmalar bağlamında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was designed to examine the relationships of multiple types of domestic victimization (i.e., physical, psychological, sexual, and economic violence) to women?s marital adjustment and psychological well-being, together with their socio-demographic characteristics and attachment, marital coping, and social support aspects. Altogether 524 married women provided data on domestic violence (Revised Conflict Tactics Scale), economic violence (Economic Violence Index), attachment (couples version of Experiences in Close Relationships-Revised), marital coping (Marital Coping Inventory), social support (Social Support Index), dyadic adjustment (Dyadic Adjustment Scale), psychological well-being (Brief Symptom Inventory), as well as demographic information. Results appeared to indicate a general tendency that women who have arranged marriages, more children, low education, low educated husbands, no or low income, and/or women who have more income compared to their husbands report higher levels of multiple types of domestic violence. Furthermore, the findings indicated that multiple types of domestic violence account for significant variances in marital adjustment and psychological well-being of married women, even after controlling for their attachment dimensions, marital coping strategies, and social support from different support groups. The findings were discussed in accordance with the relevant literature, and their implications for clinical practices and future studies were suggested.