Örgüt kültürü ve Kafkas Üniversitesi akademik personeli arasında paylaşılan değerler
Organizational culture and Kafkas University academic staff's shared values
  1. Tez No: 147072
  2. Yazar: SEBAHATTİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ACUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
02. Özet Üniversiteler toplumun gereksinim duyduğu nitelikli işgücü yetiştirme, bilim ve teknolojinin ilerlemesini sağlama ile yükümlü kurumlardır. Üniversitelerin varoluş nedenleri eğitim, öğretim ve bilimsel araştırmalar yapmaktır. Bunları en iyi şekilde yerine getirmek güçlü bir örgüt kültürüne sahip olmakla gerçekleştirilebilir. Üniversitelerde örgüt kültürünün mevcut durumunun belirlenmesi ve bunun üniversite yöneticileri tarafından bilinmesi, insan unsuru ağırlıkta olan bu örgütler için önemli olabilmektedir. Örgüt üyeleri arasında paylaşılan değerler örgüt kültürünü yansıtır. Örgüt kültürü, örgüt üyelerinin karar verme ve bilgiyi kullanma biçimim etkileyen; işlerini yaparken onlara yol gösteren, ışık tutan ve işletme mensupları arasında benimsenen değerler sistemidir. Örgüt kültürünün en önemli unsuru olan ve örgüt kültürünün oluşumuna temel oluşturan unsur değerlerdir. Değerlerin ölçülmesi yoluyla mevcut kültürün belirlenmesi sağlanacaktır. Her toplum nasıl kendine özgü bir takım değerlere sahipse o toplumdaki mevcut örgütlerin de kendine özgü bir takım değerleri vardır. Değerler, insan davranışının anlaşılmasında çok önemli bir yer tutar ve çatışmaların kökeninde değerlerdeki farklılıklar yatar. İşletmenin sürekli başarı sağlayabilmesi, işletmenin bütün çalışanlarının etrafında toplanacağı ve benimseyeceği anahtar değerler yaratma yeteneğine bağlıdır. Araştırma Kafkas Üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Kafkas Üniversitesi Akademik Personeli'nin günlük faaliyetlerinde hangi değerlerden hareket ettiklerini ve onları motive eden yaşam değerlerinin ne olduğunu tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada akademisyenlerin demografik özelliklerini ve değerlerini belirlemek amacıyla anket yöntemi kullanılmıştır. Faktör analizi tekniği ile değişkenler arasındaki temel faktörler tespit edilmiş ve akademisyenler arasında en çok paylaşılan değerlerin ne olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca analizden elde edilen değer yönelimlerinin birbiriyle ilişkisi incelenmiştir. DC
Özet (Çeviri)
03. Summary Universities are the institutions that are responsible for providing a well-qualified workpower demanded by society, along with encouraging the devolopment of science and tecnology. The reasons behind the existance of universities are the views of education and scientific research. In order to carry out these puposes at their best, there is a need for having a strong organization culture. The determination of the existing organization culture at universities as well as the awareness of this culture by university administrators are of vitally importance for these organizations where human factor plays a significant role. The common values shared by the members of the organization are a reflection of this culture. The organizational culture has impact not only upon the decision-making process of the members of organization but also upon the form of the use of knowledge. Moreover, it is also the accumulation of values that sheds light upon them while carrying out their professional activities, or it is the factor which is one of the important factors of organisation culture and forms the basic leading to the construction of organization culture. The measurement of values will determine the existing organization culture. Like every society, each organization has its own principles. These principles or values occupy a significant place in terms of deciding human behaviors and bring out the reasons behind the difference of values. In order to create a continuously successful management, the members of organization must be capable of producing key values and principles arround which they gather and which they accept. This research has been conducted at Kafkas University. The study has aimed to decide the daily activities of the staff at Kafkas University as well as the life values that motivate them. In this research, a questionnaire was carried out to identify the demographic characteristics of academics. By means of the technique of factor analysis, the main factor among variabilities and the common values shared by academics were ascertained. Finally, this study investigated the relationship of the value methods with each other, attained through the analysis. X