İnci Aral, romanları ve romancılığı
İnci Aral, her novels and her writing style on novels
- Tez No: 147073
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENVER OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
02. Özet İnci Aral hakkında gazete, dergi, kitap gibi çeşitli yayınlarda çıkmış; sayıları yüz elliyi bulan yazı ve söyleşiden yararlanılarak hazırlanan; yazarın bütün eserlerinin ayrıntılı biçimde tanıtımından, romanları üzerinde biçim ve içerikçe yapılan incelemelerden oluşan bu çalışmada; İnci Aral'ın çoğu zaman belli bir seviyeye gelmiş, düşünen okuyucuya hitap eden; sadece ülkemizde değil dünyada da tanınan, tutturduğu çizgiyi koruyan, özgün, yenilikçi ve usta bir sanatçı olduğu ortaya kondu. Yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda İnci Aral'ın; çeşitli yönlerden birbirine benzeyen, gerçek hayattan beslenen ve okuru eğlendirmekten çok huzursuz eden eserlerinde; yaşantıları, duygu ve düşünceleri çeşitlendirerek insanlığın türlü hâllerini anlattığı, yaşadığı çağın özelliklerinden etkilenerek bireyin meseleleri üzerinde olduğu kadar toplumun meseleleri üzerinde de durduğu, zaman zaman fikirlerini belli etmekle birlikte edebî söylemin dışına çıkmadığı görüldü. Eserleri arasında tutarlı bir bütünlük sağlamaya çalışan sanatçının, hem biçim hem de içerik konusunda oldukça titiz davrandığı, bunları mükemmel denilebilecek bir uyumla birleştirdiği tespit edildi. Bütün bunlardan sonra; denediği her türde belli bir düzeye ulaşan, ancak en büyük başarıyı öykü ve romanlarıyla yakalayan İnci Aral'ın; zaman zaman postmodern özellikler de göstermekle birlikte modernist yazarlara çok daha yakın olduğu; popülaritenin önem kazandığı, modern romanın geniş kalabalıklarca sıkıcı kabul edildiği, aydın okuyucu gerektirdiği günümüzde; bu çizgide zor ve kalıcı eserler verdiği, buna karşılık kendisini hiçbir zaman tek bir edebî akımın kuralları içine hapsetmediği, eserlerinde birçok akımın özelliğinin görüldüğü, son dönem Türk edebiyatında önemli bir yeri olduğu sonucuna varıldı. Bazı konuların iyice netleşmesi için, İnci Aral'la yapılan söyleşi de çalışmaya eklendi. IX
Özet (Çeviri)
0.3 Summary In this study which was made being used the writing and talk that appeared in various publications as newspaper, review, book about İnci Aral, whose numbers reach one hundred fifty; consist of the introduction of all of autor's written works in detail, the investigations performed according to shape and contend on her novels it was put forward that İnci Aral is an original, innovator and skilled artist who usually address the reader that consider, have got at an obvious level, become known not only in our country but also in the world, protect the stripe she got to. In the result of the researches and investigations performed it was determined that in her written works which resemble each other on various aspects, is nourished by real living and trouble the reader more than making to have a good time İnci Aral explain assorted circumstances of humanity making variety of lifes, feeling and ideas, touch in importance on not only the matters of individual but also the matter of society being affected by features of the time she live, even though she sometimes make clear her opinions, she don't leave literary speech. It was established that the artist who try obtaining a consistent integrity between her works behave rather finicky respecting both shape and content, unite these in a harmony which can be told excellent. After all these it was arrived at the results that İnci Aral who reached a definite level in every sort she tried but cought the greatest success with her stories and novels, although she sometimes showed postmodern features, she is much closer to modernist authors; in this time when popularity acquire importance, modern novel is accepted boring by large crowds, need enlightened reader she delivered very difficult and permanent works, whereas she never confined herself to the rules of a sole literary trend, the feature of a lot of trend was noticed in her written works, she have a important place in last period Turkish literature. Because some subjects appear completely, the talk which was done with İnci Aral was added to the study. X