Kuvvet antrenmanı sonrasında uygulanan esneklik çalışmalarının kuvvet gelişimi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 147085
  2. Yazar: SİBEL SELİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
02. ÖZET Bu çalışmanın amacı, kuvvet antrenmanı sonrasında uygulanan esneklik çalışmalarının, kuvvet gelişimi üzerindeki ektisini belirlemekti. Bu amaçla, yaşları 12-14 arasında değişen toplam 90 ilköğretim okulu öğrencisi denek olarak seçildi. Bu denekler“Kontrol Gurubu”,“Kuvvet Gurubu”ve“Kuvvet-Esneklik Gurubu”olmak üzere 30'ar kişiden oluşan 3 guruba ayrıldılar. Kontrol gurubu hiçbir fiziksel aktiviteye katılmadı.“Kuvvet gurubu”sadece kuvvet çalışmalarına katılırken“Kuvvet-Esneklik Gurubu”ise hem kuvvet çalışmalarına hem de esneklik çalışmalarına katıldı. Bu deneklere 10 hafta boyunca Primidal kuvvet çalışma programı uygulandı. Program haftada 3 kez olmak üzere 10 hafta süresince devam ettirildi. Kuvvet çalışma gurubu kuvvet antrenmanından başka hiçbir egzersize katılmadı. Kuvvet-Esneklik gurubu ise kuvvet çalışmasını bitirdikten sonra esneklik çalışmasına katıldılar. Esneklik çalışmaları Contract relax tekniğiyle 10 hafta süreyle gerçekleştirildi. Her çalışma 5 tekrardan oluşan 3 set olarak planlandı. Bütün deneklerin çalışma öncesinde ve sonrasında hem el bileği esnekliği hem de pençe kuvvetleri ölçüldü. Çalışma bulguları göstermiştir ki, her üç gurubun yaş, boy ve kiloları arasında 0.05 düzeyinde anlamlı bir farklılık yoktur P>0.05. Diğer taraftan, gurupların ilk test olarak ölçülen esneklik ve kuvvet ölçümleri arasında da istatistiki açıdan anlamlı bir farklılık yoktur P>0.05. Çalışmanın en önemli bulgusu ise, esneklik ve kuvvet gelişimi açısından“Kuvvet-Esneklik Gurubu”diğer guruplardan istatistiki olarak daha büyük gelişme göstermiştir PO.05. Sonuç olarak, kuvvet antrenmanı sonrasında uygulanan esneklik çalışmalarının kuvvet gelişimi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu ve bu etkinin de istatistiki olarak anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY The purpose of this study is to determine the effects of flexibility exercise applied during the strength training on strength development. With this purpose, 90 primary students aged between 12-14 were selected as subjects. These subjects were divided into three sub groups;“Control Group”,“Strength Group”and“Strength- flexibility Group”, each having 30 students. Control group did not join in any physical activities.“Strength group”only joined in the strength exercise.“Strength-flexibility Group”joined both strength and flexibility exercise. These subjects were exposed to“Premidal Strength”exercise program for 10 weeks. This program lasted for 10 weeks, 3 times each week. Strength training group did not participate in any exercise except for strength training. Strength-flexibility group participated in flexibility exercise after completing strength exercise. Flexibility exercise lasted for 10 weeks with the technique so called“Contract Relax”. Each exercise included 3 sets of 5 repetitions. All the subjects prior to exercise were measured in terms of“Wrist flexibility”and“Grip Strength”. The findings show that there is no significance difference in the level of 0.05 among the ages, heights and weights of all three on the one hand. P>0.05. On the other hand, there is no any statistical significant difference between flexibility and strength in the pre test measurements in all groups. P>0.05. The most important finding of the study in terms of flexibility and strength development is that“Strength Flexibility Group”statistically shows greater development than other groups. PO.05. Finally, it has been concluded that flexibility exercise applied after strength training has positive effects on strength development, and this effect becomes statistically significant. VII