13-15 yaş grubu futbolculara uygulanan teknik ve kondisyoner çalışmaların bazı fiziksel ve biyomotorik parametrelere etkisinin araştırılması
A research on the effects of exposing different physical and technical exercises and training to 13-15 year old footballers on some physical and biomotoric parameters
  1. Tez No: 447369
  2. Yazar: RAMAZAN SANLAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ZAHİT SERARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamızda 6 haftalık antrenman programının düzenli egzersiz eğitimleriyle 13-15 yaş grubu futbolda erkek çocuklarda bazı fiziksel parametrelerin motorik özelliklerden sürat, kuvvet, esneklik bileşenleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal metod: İstanbul beylikdüzü ilçesinin beylikgücü spor futbol kulübünün lisanslı U 13-U14-U15 takımında top oynayan, yaşları 13.83±0,781 yıl, boyları 164,73±9,54 cm. ve vücut ağırlıkları 55,12±9,62 kg, toplam 56 erkek sporcuya 6 haftalık motorik özellik bileşenlerini içeren antrenman programı uygulanmıştır. Antrenmanlar hafta da 4 gün ve hafta sonu maç şeklinde devam etmiştir. Futbolcuların çalışmaya katıldıkları ilk gün ön test değerleri alınmış ve altı haftalık antrenman programı sonrasında son test ölçümleri alınmıştır. Antrenmanlara başlamadan önce değerlerle antrenman sonrası değerler karşılaştırılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 programında tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, aritmetik ortalama standart sapma kullanılmıştır. Bağımlı değişkenlerin gruplara göre normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere kolmogorow simirnow testinde değişkenlerin normal dağılmadığı saptanmıştır. Verilerin analizinde non-parametrik yöntemler olarak grup içi ön test ve son test karşılaştırılmasında wilcoxon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Bulgular: Deneklere calf, bel, biceps, uyluk, subscapularis, triceps, karın, suprailiac, çevre ve yağ ölçümleri alınarak p0,05) ve Şınav Z= -,529 p= ,597 (p>0,05), anlamlı bulunmazken Sağ El Pençe Z= -5,613 p= 0,000 (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims at researching the effects of a six-week workout programme with regular exercise educations on motoric qualities of some physical parameters with the components of velocity, strenght and flexibility in male football players, aged between 13-15 years. Material and Method: A six-week workout programme with motoric feature components was applied to 56 sportmen aged 13.83±0,781 years, with 164,73±9,54 cm heights and 55,12±9,62 kg weights, who play football in the U 13-U14-U15 licensed team of Beylikgücü Footbal Club of Beylikdüzü district of İstanbul. Workouts were done 4 days in a week and as football matches at the weekends. On the first day for the workout, values of the pre-test and on the last day of the six week programme the evaluation of the post-test were taken. The values before and after the workouts were compared. The data gathered in this research were analysed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0, using number, ratio, arithmetic average and standards deviation as statistical methods. To designate whether the dependent variables disperse normally or not according to groups, the Kolmogorow Simirnow test was used. Variables were detected to be dispersed abnormally. As non-parametric methods in analysing the data, Wilcoxson analysis test was used to compare in-group pre-test and post-test. Gathered data were assessed to be in the range of 95% realiability and on 5% significance level. Findings: Test subjects' calf, waist, biceps, thigh, subscapularis, triceps, abdomen and suprailiac girth and fat were measured and found to be p0,05) and Push-up Z= -,529 p= ,597 were not found to be (p>0,05) significant. Right claw hand Z= -5,613 p= 0,000 (p0,05).