Komplet spinal kord yaralanmalı hastalarda abdominal kaslara uygulanan fonksiyonel elektrik stimülasyonun ultrason ile ölçülen kas kalınlığına, solunum fonksiyonlarına ve oturma dengesine etkisi
The effect of application funcitonal electrical stimulation on abdominal muscles thickness, respiratory functions and sitting balance in patients with complete spinal cord injury
- Tez No: 811833
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Çalışmamızda komplet spinal kord yaralanmalı hastalarda abdominal kaslara terapötik egzersiz (TE) ile birlikte uygulanan fonksiyonel elektriksel stimülasyonun (FES) ultrasonografi ile ölçülen abdominal kas kalınlığına, oturma dengesine ve solunum fonksiyonlarına etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü ve prospektif planlanan bu araştırmaya Şubat 2022- Ocak 2023 tarihleri arasında komplet torakal spinal kord yaralanması olan 34 hasta dahil edildi. Tüm hastaların demografik bilgileri ve fonksiyonel durumları kayıt edildi. ASIA bozukluk skalası ile nörolojik seviyeleri tespit edildi. Hastalar 2 gruba ayrılarak bir grubun (n:17) abdominal kaslarına FES ve TE, diğer gruba (n:17) sadece TE haftada 3 kez 4 hafta boyunca uygulandı. Tüm hastalarda tedavi öncesi ve sonrası bilateral rektus abdominis (RA), obliqus eksternus (OE), obliqus internus (OI), transversus abdominis (TA) kaslarının ultrasonografiyle kas kalınlığı ölçümü yapıldı. Hastalara ileri (F), sağa(R) , sola(L) olmak üzere 3 yönde modifiye fonksiyonel uzanma testi (mFRT), gövde kontrol testi (GKT), görsel analog skala (GAS), solunum fonksiyon testi uygulandı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, boy, kilo, cinsiyet, fonksiyonel durum açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Her iki grupta tüm kas kalınlıkları, her üç yöne mFRT, GKT, GAS değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmasına rağmen, FES+TE uygulanan grupta değişim ortalamaları sadece TE uygulanan gruba göre anlamlı fazla tespit edildi (p0,05). FES+TE grubunda FVC, PEF, MVV, IC, VC değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: Our aim in this study is to examine the effects of functional electrical stimulation (FES) applied to the abdominal muscles together with therapeutic exercise (TE) on the abdominal muscle thickness measured by ultrasonography, sitting balance and respiratory functions on patients with complete spinal cord injury. Materials and Methods: Thirty-four patients with complete thoracic spinal cord injuries were included in this randomized controlled and prospective study between February 2022 and January 2023. Demographic information and functional status of all patients were recorded. Neurological levels of injury were determined by means of the ASIA impairment scale. The patients were divided into 2 groups and both FES and TE were applied to the abdominal muscles in the first group (n:17), only TE was applied to the second group (n:17) 3 times a week for 4 weeks period. Muscle thickness measurement of bilateral rectus abdominis (RA), obliqus externus (OE), obliqus internus (OI), transversus abdominis (TA) muscles by ultrasonography was performed in all patients prior and post treatment. Modified functional reach test (mFRT) in 3 directions as forward (F), right (R), and left (L), trunk control test (TCT), visual analog scale (VAS), pulmonary function test were applied to the patients. Results: There was no statistically significant difference between the studied groups in terms of age, height, weight, gender, functional status (p>0,05). Although there was a statistically significant increase in all muscle thicknesses, mFRT in all three directions, TCT and VAS values in both groups, the means change in the FES+TE group was significantly higher than in the TE group (p0,05). There was also significant increase in FVC, PEF, MVV, IC, and VC values in the FES+TE group (p0,05).