Mehmet Eröz'de sosyo-kültürel bütünleşme
Social-cultural integration with Mehmet Eröz
- Tez No: 73577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN GÜNGÖR ERGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
11 ÖZET Bir bütün olan toplumsal yapı, değişme sırasında da bu bütünlüğü devam ettirir. Toplumun çeşitli kurum ve unsurları arasındaki ilişkinin ahenkli olması sosyo kültürel bütünlüğün varlığına işaret etmektedir. Eröz, Sosyo-kültürel unsur ve kurumları Türk toplumunun problemlerine çözüm getirerek, birlik ve beraberliği sağlayabilmek amacıyla incelenmiştir. Sosyo kültürel bütünleşmeyi engelleyecek veya geciktirecek sebeplerin açıklanmasına çalışmıştır. Günümüzdeki kentleşme olgusu beraberinde bazı problemleri getirmiştir. Büyük umutlarla köylerinden kentlere göç eden insanlar, çoğunlukla hayal kırıklığına uğramışlardır. Beklentilerini tatmin edemedikleri için de dayanışmanın olmadığı kent ortamında yapayalnız kalmışlardır. Köydeki çevrenin kontrol ediciliğinden uzakta kalan bu insanlar kimi kez de yasal olmayan işleri yapmaya yönelmişlerdir. Ortak kültür değerleri ve normları bir toplumdaki dayanışmayı ve birliği sağlar. Yani, milli kültürün kuvvetli olması sosyo-kültürel bütünleşmeyi sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır. Bir değer sistemi olan kültüre katılımın oranı da o toplumun bütünleşme ya da çözülme süreci içerisinde olup olmadığını belirler. Toplumdaki kişilerin milli kültürü benimseyip, yaşayabilmesi için ise tarih şuuruna sahip olmaları gerekmektedir. Tarih şuuru kişilerin başıboşluk içine girmemesini sağlar. Onlara huzur verir. Eröz, tüm ilmi çalışmalarında sosyo-kültürel bütünlüğün sağlanabilmesi noktasında görüşlerini ortaya koymuştur. O, insanlık tarihini milli menfaat çatışmalarının, dayanışmanın ve işbirliğinin tarihi olarak görmüştür. Birleştirici ve bütünleştirici olmayı hedefleyen Eröz' ün dil, eğitim ve din hakkındaki görüşleri de bunu vurgulamaktadır. Toplumun varolan kültürünün aktarılmasında birer araç olan dil ve eğitim, sosyo-kültürel bütünleşmeyi sağlarlar. Dilin sosyolojik olarak temel fonksiyonu,Ill toplumun üyeleri arasında sosyal etkileşmeyi, haberleşmeyi sağlamasıdır. Ailede başlayan eğitim, okulda devam eder. Ailede verilen eğitimle okulda verilen eğitim birbirini desteklemeli, tamamlamalıdır. Bu şekilde eğitim bir bütünlük kazanır ve olgun hale gelir. Eğitim, millet hayatının devamlılığında önemli bir fonksiyona sahiptir. Her toplumun küçük çocuklarına eğitim yoluyla kendi değerlerini benimsettiği düşünülürse, eğitimin sosyo-kültürel bütünleşmeye yapacağı katkı ortaya çıkmaktadır. Eğitim sayesinde toplumlar kişilerini sosyal, kültürel ekonomik ve politik birer güç haline getirmektedir. Sosyal, ruhi ve ilahi bir kurum olan din, toplumda sosyal kontrolü sağlar. Din, toplum hayatını şekillendiren unsur olup, doğumdan ölüme kadar yapılan bütün faaliyetlerde belirli tavırları ve katılımı oluşturur. Türklerin Hıristiyanlaşması ve eriyip gitmesi problemlerine ışık tutabilmek amacıyla araştırmalar yapan Eröz, çeşitli Hıristiyan mezheplerinin açtığı okullar ve çıkardıkları kitaplarla yürüttükleri faaliyetleri de açıklamaya çalışmıştır. Türkler arasında etnik ve kültürel bir bağ kurmaya çalışarak, Türk topluluklarını Türklük fikirlerinden koparmayı hedefleyenlere karşı tarihi araştırmaların gerekliliği ve önemi hususunda bilinçli olunması gerekliliğini belirtmiştir. Türk kültür dünyasında sosyo - kültürel bütünleşmenin sağlanmasını kendisine hedef tesbit eden Eröz, Hocası Fındıkoğlu gibi belli bir ekolün üyesi olmak yerine, araştırdığı konularda bütün yaklaşımlardan faydalanmıştır. O, problemleri bütünleştirici bir tahlile tabi tutmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Social structure which is a whole continues the integrity during the changing. The relationship between various institutions and elements in harmony indicates the existence of a socio-cultural integrity. Eröz analyzed the socio-cultural instutions and elements to provide the unity and cooperation by solving the proplems of Turkish Society. The concept of urbanization nowadays, brought some problems with itselt. People who had been migrated from their villages to towns had been dissapointed. They felt them selves lonely in the atmosphere of the town where there is no cooperatin because they coult not satisfy their expectations. These people who are away from the control of the environment of the village inclined to do illegal business. Common cultural values and norms provide cooperation and unity in a society. That is a strong culture carries great importance in order to provide socio- culture carries great importance in order to provide socio-cultural integrity. The proportion of the participation to the culture which is a value system, defines whether that society is in the process of integration or disintegration. In order to adapt culture and to survive, people in the society should possess the conscience to history. Conscience of history prevent people from unawareness. This gives the peace. Eröz brings up his comments to provide the socio-cultural integrity all his scientific studies. He considered the history of humanity as the history of struggles of national interests, solidarity and cooperation. Eröz, who purposed integration and cooperation emphasized this fact in his opinions on language, education and religion as well. Language and education which are the means of transfering the existing culture of society,pro vide socio-cultural integrity. The basic sociological function oflanguage is the comminication and social interaction among the members of the society. The education which begins in family contineus in school. The education given with in the family in the school must support and complete each other. In this way, education acquires entirely as a whole and becomes mature. Assuming that each society transfers its own values to their children by means of education,its contribution to the socio-cultural integrity appears as a fact. By means of the education, the society makes their indivuduals as a social, cultural and economic power. Religion, which is a social and physologial and heavenly instution provides social control in the society. Religion is an element shaping the social life and forms certain attitudes and participation in all of the activities carried out from birth to death. Eröz, who made researchs in order to enlighten the dissolution and Christiarization of some Turkish communities tried to describe the activities carried out by the books puplicized and schools opened. It is emphasized of the necessity and importance of the historical research awareness aganist those who are trying to seperate the Turkish origins from their Turkish ideas. Eröz, who intends to build the idea of socio-cultural idea to profit from all the opinions about this subject instead of being a member of an ecole of his master Fındıkoğlu. He solved the problems in a consecutive way.