Türk Vergi Hukuku açısından elektronik ticaret
Electronic commerce according to Turkish Taxation Law
- Tez No: 147136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİD CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Elektronik ticaret özellikle İnternet teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak hızlı bir artış göstermiştir. Günümüzde uluslararası ticaretin yeni kalıbı olarak düşünülen e-ticaretin ilgili ülkelere üstünlük sağladığı ve buna yatırım yapan ülkelerin daha kazançlı çıkacağı gözardı edilemeyecek bir gerçektir. İnternet üzerinden yürütülen elektronik ticaret, ulusal sınırlarla bağlı olmayan küresel bir ortamda gerçekleştirilmektedir. Elektronik ticaret sayesinde firmalar, dünyanın dört bir tarafındaki potansiyel müşterilere ulaşma fırsatı bulmaktadırlar. İntemet'in sözünü ettiğimiz küresel doğası, uluslararası vergilendirme alanında kabul edilmiş bulunan kaynak ilkesi, vergilendirme yetkisi, ikametgah ve işyeri kavramlarının elektronik ticaretin ışığında yeniden gözden geçirilmesini gerektirmektedir Bu çalışmada elektronik ticaret kavramı alınmış, elektronik ticaretin vergilendirilmesine ilişkin uluslararası çalışmalar anlatılmıştır. Ayrıca elektronik ticaret Türk Vergi Sistemi' ne göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce has shown very fast increase depending on the developments in internet technology. Today, it is an important reality that e-commerce as a new type of international trade brings comparative advantages to the particular countries. Electronic commerce over Internet is carried on a global environment which is not limited by national boundaries. Global competitiveness has recently become the biggest concern of both manufacturing and service companies. The global nature of Internet requires that the existing international taxation rules, such as source, jurisdiction, residency and permanent establishment, should be substantially revised in light of electronic commerce. In this study, electronic commerce concept and international taxation rules about electronic commerce has been explained. Furthermore electronic commerce has been studied accordig to Turkish Taxation System. II