Elektronik ticaretin vergilendirilmesi alanındaki uluslararası gelişmelerin Türkiye açısından değerlendirilmesi
The Evaluation of international developments in the taxation area of electronic commerce from the perspective of Turkey
- Tez No: 132814
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN BİLİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
Elektronik ticaret genel olarak; birey veya kurumların açık ya da kapalı ağ ortamlarında yazı, ses ve görüntü şeklindeki sayısal bilgilerin işlenmesi, iletilmesi ve saklanması temeline dayanan bir değer yaratmayı amaçlanan ticari işlemlerin tümünü ifade etmektedir. Elektronik ticaret yeni bir mevzu olmamasına rağmen, bilişim teknolojisindeki gelişmeler ve küreselleşme olgusu, kullanım düzeyini ve gelişme hızım arttırmıştır. Elektronik ticaret bireyler arası, işletmeler arası, birey ve işletmeler arası ve vatandaş-devlet arasında vukuu bulabilecektir. Elektronik ticaretin farklı bir terminoloji geliştirmesi, ilişkilerin tümüyle elektronik ortamda cereyan etmesi, uluslar arası ticari ilişkiler kurulmasını kolaylaştırması mevcut hukuk mevzuatında, elektronik ticareti kapsamına alamayacak şekilde boşluklar ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu nedenle hukuki düzenlemelerin yapılması konusunda derin tartışmalar yaşanmış, ancak genel eğilim elektronik ticarete özgü bağımsız hukuki çerçeve oluşturmak yerine, mevcut mevzuatın baz alınarak hukuktaki boşlukların giderilmesi ve düzenlemeler yapılması şeklinde oluşmuştur. Aynı kanı vergi mevzuatında da geçerli olmuştur. Ancak diğer hukuk dallarından farklı olarak mevcut vergi mevzuatının elektronik ticarete göre düzenlenmesi çok kolay olmayacak ve zaman alacak çalışma sürecini gerektirmiştir. Mevcut vergi mevzuatının elektronik ticarete göre düzenlenmesinde sorun yaratan genel faktörler; elektronik ticaretin global düzeyde yapılması, elektronik ticarete özgü dijital ürünler, elektronik ortamda işlemlerin takip edilememesi ve kimliklerin gizli tutulabilmesi, sanal işletmelerin varlığı, web sunucusunun uzaktan işletilebilmesi "şeklinde sıralanabilir. Elektronik ticaretin ortaya çıkardığı vergisel problemlere çözüm için başta OECD olmak üzere, bir çok uluslar arası kuruluş ve birlik çalışmalara başlamış ve ilk genel kararlar 1998 Ottowa Konferansı'nda alınmıştır. Bu kararlar çerçevesinde AB, ABD, Singapur, Kanada, Japonya, Avustralya vergilendirme projeleri hazırlamışlardır. Geliştirilen projelerden bir kısmı teknolojik temelli çözümler sunarken, bir kısmı da mevcut mevzuat ve olanaklar çerçevesinde çözüm üretmiştir. Türkiye'de elektronik ticaretin vergilendirilmesine yönelik proje çalışması henüz yapılmamıştır. Bu çalışmada OECD, WTO ve AB 'tün yaptığı çalışmalar sonucunda elde edilen genel kararlar ile Singapur, İngiltere, ABD ve Avustralya'nın proje çalışmaları çerçevesinde ve Türk vergi mevzuatı ışığında iki proje geliştirilmiştir. Projelerden ilkinde, önemli bir konu olan elektronik ticari işlemlerde Türkiye'nin gelir vergisi ve KDV açısından vergilendirme yetkisi, değişik senaryolarla analiz edilmeye çalışılmıştır. Ortaya çıkan sonuç; Türkiye'nin mevcut mükellefiyet ayrımı yardımıyla vergilendirme yetkisini belirleyebileceğidir. Ancak, kişi web sitesini sahibi olduğu veya kiraladığı sunucuda host ediyorsa; sunucu daimi işyeri olarak kabul edilecek ve sunucunun bulunduğu ülkenin vergilendirme yetkisi oluşacaktır. Bu koşullar altında Türkiye'de bulunan sunucu bilgisayar, daimi işyeri olarak kabul edilecektir. Projelerden ikincisi, dijital ürünlerde KDV'sinin toplama mekanizması ile ilgilidir. Dijital ürünlerde mevcut KDV toplama mekanizmasının işlerliğini yitirmesi, farklı mekanizmaların geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu projede, verginin üçüncü taraflar eliyle toplanması ve tüketimin gerçekleştiği yerdeki gelir idaresine aktarılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In general electronic commerce could be conducted by individuals and organizations in order to create value in the form of text, voice and imagine and with the purpose of processing, transferring and storing information within open and closed networks such as internet and intranet. Electronic commerce has been around and in use for some time; but it is being developed very fast due to developments in communication technologies and global economy. It could take between individuals, between organizations and between citizens and government. The specific terminology used in electronic commerce is different; because relationships between parties occur in the electronic environment. This new environment is making it easier to develop new relations world wide. However, because relations are quickly developed in this environment, it is difficult for the legal systems to adopt to the fast-changing electronic commerce conditions. Therefore, it is natural that there are gaps between the electronic commerce and legal systems. As a result of this gap, there have been serious arguments among the proponents of electronic commerce and legal system. Nevertheless, despite arguments among parties, the trend is that, instead of developing new and independent electronic commerce legal framework; existing legal systems should serve as long as adaptation between legal system and electronic commerce is made when it is required. However in terms of taxing electronic commerce transactions, it is more difficult to do the adaptation between electronic commerce and tax system. More time is necessary to work out the differences and gaps between electronic commerce and tax system. There are number of factors that are creating problems for the tax system and electronic commerce integration. First of all, electronic commerce is taking place globally; second the products of electronic commerce are digital; third, in the electronic environment it is difficult to follow the transactions in a detailed manner and anonymity; forth, remote operation of web server and often times businesses which are conducting electronic trade are virtual in nature. Several international organizations are in the process of cooperation to deal with the issues arising, related to taxing electronically traded products and services. The first time electronic commerce was negotiated among nations and organizations was 1998 Ottawa Conference. Based on the decisions made in Ottawa Conference, European Union, The United States of America, Singapore, Canada, Japan and Australia prepared projects related to taxation of electronic commerce. While some of the projects are technology-based solutions, others offer solutions to the problems within the existing legal framework and conditions. There has not been any project yet produced to tax the electronic commerce in Turkey. In this study, decisions based on the work completed by Organization of Economic Cooperation and Development, World Trade Organizations and European Union related to electronic commerce projects are used. Furthermore this study examined projects conducted, related to subject, in Singapore, Great Britain, The United State of America and Australia. Finally The Turkish Tax System is studied in order to develop two projects concerning taxation of electronic commerce. In the first project, various scenarios are developed and analyzed as to income and value added tax systems related to electronic commerce. The result of this analysis is that authority to tax the electronic commerce could be determined by using current taxpayer typology. However, if individual's website is hosted by self- owned server or hired server; the server will be regarded as permanent establishment and a uthority t o t ax the t ransactions w ill b elong t o t he c ountry i n w hich s erver i s operating. Under these circumstances, those servers located in Turkey could be regarded as permanent establishment involved in electronic commerce. The second project concerns with the mechanism to collect value added tax, as a result of electronic commerce. Existing mechanisms to collect value added tax is not sufficient and there is a need to develop new mechanisms. It is proposed that taxes be collected by third parties and transferred to the tax office where the electronic transactions take place.