Keşif evresindeki öğretmenlerin kariyer değerlerinin araştırılması
The research of teacher's career anchors in the exposure stage
- Tez No: 147158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin kariyer değerlerinin incelenmesidir. Kocaeli merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı 'na bağlı okullarda çalışan öğretmenlerin kariyer değerlerleri ile kişisel (bağımsız) değişkenleri arasında ki farklılıklar ve ilişkiler tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma, tarama türünde bir araştırma olup, araştırmacı beşli Likert tipi ölçek kullanmıştır. Araştırmanın çalışma evreni Kocaeli ili, îzmit merkezinde çalışan öğretmenlerden oluşmaktadır. Öğretmenlerin araştırma sorularına verdikleri cevapların ortalamaları öğretmenlerin iş garantisine çok önem verdiklerini ortaya koymuştur. öğretmenlerin araştırma maddelerine verdikleri cevapların ortalamalarında, kariyerlerini en iyi tanımlayan kavram olarak başarıyı gördükleri tespit edilmiştir. Öğretmenlerin,“çabalan sonucunda başkalarının değişmesi”sorusuna %90 ile katıldıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin %82 'sinin organizasyonda kararlarının gerçekten fark yaratabileceği bir sorumluluk seviyesine ulaşmayı istedikleri anlaşılmaktadır. Öğretmenlerin, okul müdürlüğüne terfi etmektense uzman oldukları alanda kalma sorusuna %69 ile katıldıkları gözlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin, kariyerlerinde iş garantisi ve başarıyı çok önemli buldukları anlaşılmıştır, öğretmenlerin kariyerleri ile ilgili tatmin edici çalışmaların henüz ortaya çıkmadığı ve çalışma koşullarının yetersizliği nedeniyle öğretmenlerin kariyerlerindeki tükenmişliği açıkça gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT The aim of this research is to analyse the career anchors of the teachers. The differences and relations, between the personal (independent) variables and the career anchors of teachers who work at the schools in Kocaeli which are tied to the Ministry of Education, are tried to be determined. This is a scanning type research and the researcher has used scale five Likert. The working space of the research is the teachers who work at the public schools in the Kocaeli Provience, İzmit center. The average of the answers the teachers gave to the research questions put forward that teachers find the security of employment very important. In the average of the answers the teachers gave to the research questions, it has been detected that they see success as the best concept that defines their careers. It has been detected that, teachers agree to the question“with their endeavour, others change”with %90. It has been understood that, %82 of the teachers want to reach to a responsibility level, where they will be able to create a difference at the organisation with their decisions. It has been observed that, the teachers agree %69 to the question“istead of being promoted as headmaster, keeping at their field as an expert.”At th6 result of the research, it has been understood that teachers find security of employment and success very important in their careers. It can be observed that, satisfiying studies on teachers careers haven't been put forward yet and because of the insufficient working conditions, teachers are exhausted with their careers.