Emniyet teşkilatında toplam kalite yönetimi (Kocaeli örneği)
Total quality management at the police organization (Kocaeli-section)
  1. Tez No: 147159
  2. Yazar: TEVRAT NİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Özel sektörde müşterilere daha kaliteli hizmet verebilmek için birbirleriyle kıyasıya mücadele eden firmalar, ayakta kalabilmek, rekabet edebilmek için sürekli kendilerini iyileştirmekte, yemlemekte ve çağdaş bir görünüm elde edebilmek için uğraş vermektedirler. Peki kamu kurumlarından hizmet alan insanların, vatandaşların bunlara hakkı yok mudur? Veya kamu kurumlan neden kendilerini yenilemezler? Bugün kamu kuruluşları da bünyesinde, müşteri odaklılık, sürekli iyileştirme gibi prensipleri barındıran ve özünde“insan”olan Toplam Kalite Yönetimi çalışmalarında bulunmalı, hatta idareciler bunu zorlamalıdırlar. Varoluş sebebi vatandaşa hizmet olan kamu kurumlan, hizmet verdiği insanlan memnun etmek zorundadırlar. Son yıllarda özel şirketlerin önem verdiği Toplam Kalite Yönetimi çalışmalarına, artık kamu kurumlan da gereken önemi vermelidir. Özellikle ülkemizin hayat damarlarından olan Emniyet Teşkilatı da kalite çalışmalarına başlamış ve önemli mesafeler katetmiştir. Bu çalışmada, ülkemizde güvenlik hizmeti veren ve vazgeçilemez kamu kuruluşlan arasında yer alan Emniyet Teşkilatının (KOCAELİ ÖRNEĞİ), Toplam Kalite Yönetimi çalışmalan incelenmiş, diğer kamu kurumlarına da ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently; the companies which compete with each other deadly, strive to improve and renew themselves and to have a modern organizational system. It's clear that today, the public request more quality service from the public sector. And that's the question arising from this situation;“Why does at the public sector reform its structural and managerial systems?”Today, as well as the private sector; also the public sector must make progress on the“Total Quality Management”systems which provide“customer- orientated service”,“continuous development”and“human-focused”management. And the managers must support all those efforts which aim that. As everybody knows the public sector exists just for the service of public. So the people must be satisfied by the services of the public sector. Today just as the private sector, also the public sector must pay attention to the“Total quality management”systems. Particularly police organization which plays a crucial role on the democratical development of our country, initiated such efforts and made a great progress on this issue. In this study, we will examine the“Total quality management”systems and struggles of the police organization (Kocaeli- Section) which plays an important role on the country and gives security service to the public. Hopefully this will be an example for the other institutions of the public sector.