Körfez savaşlarının turizm ekonomisine etkilerinin kriz yönetimi açısından incelenmesi
The evaluation of the economic impacts of the gulf wars by the perspective of crisis management
  1. Tez No: 147167
  2. Yazar: ADEM YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
DC KÖRFEZ SAVAŞLARININ TURİZM EKONOMİSİNE ETKİSİNİN KRİZ YÖNETİMİ AÇISINDAN İNCELENMESİ Adem YAVAŞ Anahtar Kelimeler : Kriz Yönetimi, Körfez Savaşları, Turizm ÖZET Turizm Endüstrisi son yıllarda gösterdiği gelişimle dünyanın en büyük endüstrileri arasında gösterilmektedir. Turizm endüstrisi diğer endüstrilerle kıyaslandığında daha dengeli ve güvenilir döviz rezervini artırma özelliği ile gelişmekte olan ülkelerin dikkatini üzerinde toplamaktadır. Son yıllarda artan sayıda krizlerin turizm endüstrisini olumsuz etkilemesine rağmen ülkemiz literatüründe bu konuda fazla çalışma yapılmadığı tespit edilmiştir. Turizmin ekonomik etkileri dikkate alındığında tespit edilen bu eksiklik tez konusu seçiminin nedenini oluşturmuştur. Bu çalışma Körfez Savaşlan'mn turizme etkilerini kriz yönetimi açısından inceleyerek ekonomik etkileri ortaya koymayı hedeflemiştir. Çalışmanın birinci bölümünde; kriz, kriz yönetimi, kriz tipleri, kriz modelleri ve krizle ilgili diğer kavramlar incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde turizm endüstrisi ve ekonomiye etkileri, üçüncü bölümde güzergah güvenliği, savaş ve turizm endüstrisinin krizle ilgili algılamaları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölüm Körfez Savaşlan'mn nedenlerinin, dünya ve Türkiye'de ki önemli gelişmelerin kronolojik olarak incelendiği bölümdür. Beşinci bölümde Körfez Savaşları kriz yönetimi ve turizm ekonomisine etkileri bazında ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonuç bölümünde çalışma tartışılmış ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF THE ECONOMIC IMPACTS OF THE GULF WARS BY THE PERSPECTIVE OF CRISIS MANAGEMENT Adem YAVAŞ Keywords : Crisis Management, Gulf Wars, Tourism ABSTRACT Tourism has boomed on the world scene and is accepted as one of the largest industries on the globe. The potential economic benefits of tourism are particularly attracting low-income economies attention, with providing for a stable and reliable method of earning foreign exchange in comparison to other industries. Although increasing number of crisis affected the tourism industry in recent years, there is a lack of research on crisis in Turkish literature. Considering the benefits of tourism industry on the economy, this lack of interest was the main motivation of this study. This study aims to explore crisis management strategies of Turkish tourism industry during the Gulf Wars and tries to reveal the economic impacts. The study begins by defining crisis, crisis management, crisis types, models and related concepts. Aftewards, tourism industry and the affects on the general economy are discussed. The following section discusses destination safety, war and the crisis perception of the accomodation and travel industry. Fourth section discusses the chronology and underlying reasons of the Gulf Wars. Next, the strategies carried out during the Gulf Wars and the economic impacts are discussed. The final section sums up the discussion and concludes.