Resim ve müzikte ekspresyonizim
Expressionalism at painting and music
- Tez No: 147166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sanat sosyolojik ve tarihsel değişim ve gelişimlerden bağımsız ilerlememiştir. Ve tüm sanat dallan birbirleriyle etkileşim içindedirler. Ekspresyonist akımın ortaya çıkışının dönemin ressam, müzisyen, edebiyatçı ve felsefecilerinin ortak hareketlerinden kaynaklandığı görülmektedir. Ekspresyonist sanat anlayışı 1900' lü yıllarda özellikle Almanya' da müzik, edebiyat, heykel, tiyatro, sinema gibi tüm sanat dallarını etkisi altına almıştır. Empresyonist ve naturalist sanat anlayışına karşı bir başkaldırı niteliği taşıyan akım sanatçının kendi içindeki derinliği yansıttığı yeni bir estetik anlam peşindeydi. Ekspresyonistlerin amacı, geçmişle hiçbir paralellik taşımayan yeni bir sanat biçimi yaratmaktır.“Die Brücke”ve“Der Blaue Reiter”gibi gruplar çıkardıkları dergilerle bir araya geliş amaçlarıyla ve eserleriyle tarihte bir dönüm noktası oluşturmuşlardır.“Die Brücke”ve“Der Blaue Reiter”özgün olduklarım canla başla ileri sürmekle birlikte üsluplarım kendilerini derinden etkilemiş olan önceki resim sanalından ayırmaya karşı çıkmaktaydılar. Van Gogh, Munch, Vlaminck, Gaugin, El Greco onların öncüleriydi. Ekspresyonist sanatçılar somut gerçeğin yıkılması yoluyla, toplumsal devrim yaratma peşindeydiler. Resimde soyut sanatın en önemli ismi Kandinsky' nin 1912 yılında yazdığı“Sanatta Ruhsallık Üzerine”adlı kitapta sözettiği teorilerle, müzikte Schoenberg' in yazdığı“Armoni Bilgisi”kitabı ve fikirleri arasındaki benzerlik dikkate değerdir. Kandinsky resimde geleneksel kurallara başkaldrnrken, Schoenberg' de yüzyıllar boyunca süregelmiş müziksel değerleri altüst etmiştir. Ekspresyonist sanat anlayışı geleneksel kural ve yasalardan kopuş anlamı taşımaktadır. Bu bağlamda modern sanatın doğuşunu belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
Art couldn't advance independent from social and historical changes and developments. And all art departmants are influential on each other. We can see that the coming up of expressionist flowing as a result of common movement of painters, musicians, literates and philosophers. Expressionist art understanding had in 1900' s years, especially in Germany, influenced all art departmants like drawing, music, literature, statue, theater and cinema. The flowing that have an against quality to empressionist and naturalist art understanding was trying to chase a new esthetic meaning that the artist can reflect the deepness of his inside. The aim of expressionists is to create a new art style that have no parallelism between the past. Groupes like“Die Brücke”(The Bridge) and“Der Blaue Reiter”(The Blue Rider); in the magazines that they've published, became a turning point at history by their purpose of getting together and also their works of art.“Die Brücke”(The Bridge) and“Der Blaue Reiter”(The Blue Rider) were claiming that they are spesific but they were against seperating their style from the past drawing art that had deeply influenced them.' Van Gogh, Munch, Vlaminck, Gaugin, El Greco were their vanguard. Expressionist artists were behind to create a social revolution by demohsbing the concrete reality. The resemblance between the theories in“Concerning the Spitual in Art”that had been written in 1912 by Kandinsky who is the most important name of incorporeal drawing art, and the ideas in“Theory of Harmony”that written by Shoenberg, the musician, are interesting. While Kandinsky was breaking the traditional rules in drawing art, Schoenberg was making the musical values upside down that have been the same from centuries to centuries. Expressionist art understanding; have a meaning of breaking the traditional rules and laws. By these, the birth of modern art had been determined.