Değişim mühendisliği konseptinin bilgi toplumu eğilimleriyle uyumlaştırılması
The Accordance of reengineering consept with knowledge society tendencies
  1. Tez No: 147169
  2. Yazar: NURTEN KİBAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İşletmelerin oluşan global rekabet ortamında, basan sağlayabilmeleri için 1990 yılında yeni bir yönetim tekniği olarak ortaya çıkan değişim mühendisliği işletme süreçlerinin radikal bir şekilde yeniden tasarlanmasını hedeflemektedir. İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, yeni gelişen teknolojiler, değişen çevre, globalleşme ve ekonomik faktörler nedeniyle günümüz toplumu bilgi toplumu olarak adlandırılmaktadır. İşletmelerin değişen şartlara uyum sağlaması için geliştirilen bir yöntem olan değişim mühendisliği, bilgi toplumunun beraberinde getirdiği eğilimlerle uyumlaştırıldığı takdirde daha başarılı sonuçlar elde edilebilecektir. Bu çalışmada, değişim mühendisliği konseptinin ne olduğu ve günümüz bilgi toplumu eğilimleriyle ne şekilde uyumlaştırılabileceği incelenmiştir. Birinci bölüm olan giriş bölümünde, çalışmanın kapsamıyla ilgili genel bilgiler verilmiştir.VI İkinci bölümde değişim mühendisliğinin genel bir değerlemesi yapılmış; değişim mühendisliğinin kronolojik gelişim süreci, kavramsal temelleri, özellikleri, temel boyutları, hedefleri ve gerçekleşme koşullan incelenmiştir. Üçüncü bölümde, değişim mühendisliğindeki süreçler incelenerek temel adım ve ilkeler belirtilmiş, kullanılacak yöntemin seçimi hakkında bilgi verilmiş, başarı şartlan ve başarısızlık nedenleri sıralanmıştır. Dördüncü bölümde, bilgi toplumu kavramı üzerinde durulmuş; özellikleri, göstergeleri ve öngörülen değişimler incelenmiş, bilgi toplumunda ekonomi hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde, bilgi toplumu eğilimleri belirlenerek bu eğilimler sırayla incelenmiştir. Altıncı bölümde, değişim mühendisliği konseptinin bilgi toplumu eğilimleriyle ne şekilde uyumlaştınlabileceği incelenmiştir. Yedinci bölümde ise, Türk Kablo A.O.' da gerçekleştirilen bir değişim mühendisliği uygulaması incelenmiştir Sekizinci bölüm olan sonuç ve öneriler bölümünde de çalışma kısaca özetlenerek, bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Re-engineering which provides enterprises a great success in the global competition conditions, in 1990 as a new management technique; targets the re design of enterprise processes in a radical way. Our century's society is called as knowledge society by the cause of new technological improvements; changing enviroment, globalizm and economical factors in the knowledge century in which we are living. The re-engineering is a method which is improved for enterprises to be in accord with the changing conditions. If the re-engineering accords with tendencies of the knowledge society; the enterprises will get more successfull results. In this study; the re-engineering concept and how we can accord it with our century's knowledge society tendencies are examined. In chapter one, general information about the extent of the study are given. In chapter two, a general evaluation of the re-engineering is made and the chronological improvement process, the basics of consept, properties, basic dimensions, targets and realized conditions of reengineering are examined.vın In chapter three; re-engineering process are examined, basic steps and principles of re-engineering are determined, some information is given about the choice of used method and the condition of success and the reason of unsuccess is indicated. In chapter four; the concept of knowledge society is examined; and it's properties, it's indicators, forsighted and observed changes of knowledge society are examined. Some information are given about the economy of knowledge society. In chapter five; knowledge society tendencies are indicated and these tendencies are examined in order. In chapter six; how we can accord the re-engineering concept with knowledge society tendencies is examined. In chapter seven; an application sample which is applied at Turk Kablo is examined. In chapter eight which is the chapter of conclusion and suggestions at the same time; this study is summarized shortly and some suggestions are improved.