Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda işsizlik sigortası
  1. Tez No: 147175
  2. Yazar: YUSUF YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa göre uygulanmakta olan İşsizlik Sigortası "programı ele alınmıştır. Bu programın uygulaması ele alınırken, gelişmiş ülkelerde uygulanmakta olan işsizlik sigortası programlarına da gerektiği ölçüde değinilmiştir. Günümüzde bütün Avrupa Birliği ülkelerinde ve OECD ülkelerinde uygulanmakta olan işsizlik sigortası gecikmeli de olsa Türkiye'de Türk Sosyal Güvenlik Sistemi içindeki yerini almıştır. Belirtelim ki bütün işsizler işsizlik sigortası kapsamına girmemektedir. Genel olarak uygulamada olduğu gibi, ülkemizde uygulanmakta olan işsizlik sigortası programında da iradesi dışında işsiz kalanlar bu sigorta kolunun sağladığı yardımlardan yararlanabileceklerdir. İlk defa iş arayanlar, bağımsız çalışanlar, kamu görevlileri, kötüniyetli davranışları nedeniyle işlerinden çıkarılanlar, işlerini isteyerek kendileri bırakanlar işsizlik sigortasının kapsamına girmeyeceklerdir. Ülkemizde İşsizlik sigortasının finansmanı genel eğilime uygun olarak üçlü yöntemle sağlanmaktadır. İşçi, işveren ve devlet bu sigortanın finansmanına katkıda bulunmaktadırlar. İşsizlik sigortasının yönetiminin uygulamada istihdam kurumlarına verildiği görülmektedir. Bunlar devletin gözetimi ve denetimi altında faaliyet gösteren kurumlar olabileceği gibi, özerk kurumlar da olabilirler. Ülkemizde işsizlik sigortasının yönetimini Türkiye İş Kurumu üstlenmiştir. İşsizlik sigortasında denetim bu programı yürüten kurumlarca iç denetim yoluyla sağlanabileceği gibi, dış denetim yoluyla da sağlanabilmektedir. Bu sigortanın yargısal denetimi de söz konusudur. Özellikle kurumun işlemlerine karşı, zarar gören ilgililer, eğer işlem adli yargı alanına dahil bulunan bir işlem ise adli yargıda, idari alanda ise idari yargıda davalarını açabileceklerdir. İşsizlik sigortasından bireylere; İşsizlik ödeneği, hastalık ve analık yardımı, mesleki eğitim ve iş bulma yardımları yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study unemployment insurance programme that has been applied in terms of the act 4447 about unemployment insurance in Turkey has been discussed. While the application of this programme has been discussed, unemployment insurance that has been applied in develop countries has duly been mentioned. Unemployment insurance couses those who become unemployment in and involuntary manner two meet income security provides the insured with monetary aid from this insurance branch in a definite period. And helps those vant to find job and do professionel training. Today unemployment insurance which has been carried out in all European Union Countries and OECD countries has taken place in Turkish Social Security Even if it is deleyad. In this study firstly unemployment concept that is one of the main concept related to unemployment insurance and this concept has been discussed in general. Information about social security formation in Turkey and the World has been given. Risks that face social security has been discussed insured and then unemployment insurance concept has been discussed in general. The scope of unemployment insurance, its finance, management, inspection, in terms of the act 4447 and information about aid done have been given. In this study problems that face unemployment insurance programme that is applied in our country has been mentioned when necessary and solutions related to this has been presented.