Viyolonsel çalma tekniğinde gevşeme yöntemleri
Relaxation methods on violoncello playing
- Tez No: 147177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ill ÖZET İnsan, hayatı boyunca pek çok psikolojik ve fizyolojik olumsuz etkinin altında kalır. Bu etkiler vücutta gerginlik yaratırlar. Bununla birlikte küçük yaşlardan itibaren yerleşen yanlış beden kullanımı, sağlıklı insanda olması gereken zihin beden uyumunu bozar. Zihinsel faaliyetler bedeni direkt etkiler. Olumsuz beden kullanımı, zorlanan gergin bir vücut zaman içinde fonksiyonlarım yerine getiremeyen bir beden haline gelebilir. Viyolonsel çalmak, zihin-beden dengesinin en üst düzeye ulaşması gereken bir etkinliktir. Üstün bir kondisyon, sürat, koordinasyon, dinamizm gerektiren bu etkinlikte zihin-beden dengesinin sağlanması önemlidir. Günlük hayatın getirdiği gerginlikler, çalgının kendine özgü teknik zorlukları ile birleşince bu dengelerin kurulmasını zorlaştırır. Üst düzeyde zihin-beden dengesini kurabilmek için gevşeme tekniklerinden yararlanmak faydalı olacaktır. Gevşeme tekniklerinde temel olan bedensel farkındalık ve hissetmektir. Viyolonselde“HAREKETİ NASILYAPIYORUM?, NE HİSSEDİYORUM?”sorusu gevşeme tekniklerinin temelini oluşturur. Viyolonselde gevşeme tekniklerinin uygulanması az eforla doğal çalış tekniğini uygulamak ve kaliteli performansa ulaşmayı hedefler. Doğru nefes tekniklerini kullanmak, bu teknikleri öğrenmede temel koşuldur. Nefes, vücudu rahatlatarak gerginliğin azaltılması için yapılacak çalışmalara vücudu hazırlar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In his whole life, humanity is under lots of pshycologic and phisical negative effects. These effects makes tensions in the body. Also the wrong usage of the body from little ages, spoiles the body and mind conformity that must have been in a healty person. Mind activations affects the body directly. Wrong usage of the body, a body that has been forced, can become in time, a body that can not carry out its functions. Playing violoncello is an action that needs the mind and body balance to be at the most high level. To balance the mind and body in this action that requires a superior condition, speed, coordination and dynamism is very important. When the stress of the daily life and the spesific technical hardness of the enstrument meets, it gets these balances to make harder. For having a high leveled mind and body balance, it would be profable to use the relaxing techniques. The most important two things in these relaxing techniques are having bodily awareness and to feel. The questions of“HOW DO I MAKE THIS ACTION? WHAT DO I FEEL?”are the basic questions in relaxing techniques in violoncello. The usage of relaxing techniques in violoncello, aims to do the high quality perform with the least effort. To use the right breaming techniques is the basic rule to learn these techniques. Breathe, by making the body relax, gets the body ready for the works of diminishing the tensions.