David Popper'in piyano eşlikli parçalarının viyolonsel tekniği ve repertuvarına katkıları ile Op. 68 Macar Rapsodisi'nin çalma tekniklerinin incelenmesi
The contributions of David Popper's pieces with piano accompaniment to the viyoloncell technique and repertoire and the playing techniques of the Hungarian Rhapsody Op. 68
  1. Tez No: 871794
  2. Yazar: RÜŞTÜCAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DİLBAĞ TOKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
David Popper, XIX. yüzyılın önemli viyolonsel icracısı, öğretmeni ve bestecilerinden biri olarak Klasik Batı Müziği ve viyolonsel dünyasında kalıcı bir etki bırakmıştır. Popper'in eserleri, viyolonsel repertuvarına önemli katkılar sağlamakla kalmamış, viyolonsel icracıları için temel çalışma, teknik geliştirme ve bu tekniği sergileme işlevine yerleşmiştir. Bu çalışmada, Popper'in piyano eşlikli parçalarının viyolonsel icracılarının tekniklerine ve viyolonsel repertuvarına olan katkıları ele alınırken, Op. 68 Macar Rapsodisi'ne odaklanılmıştır. Op. 68 Macar Rapsodisi, hem teknik açıdan icracıyı zorlayan bir eser olması hem de müzikal derinliği ile viyolonsel repertuvarının önemli bir eseri olması bakımından seçilmiş; eser, müzikal ve biçimsel unsurları ve çalma teknikleri üzerinden incelenmiştir. Çalışmada Op. 68 Macar Rapsodisi üzerinden Popper'in viyolonsel icracılarına hangi yollarla teknik becerilerini sergileme olanağı sunduğu irdelenmiştir. Eser, belirli çalma teknikleri ve icra stratejileri bağlamında ele alınmış, böylece eseri icra edecek olanlara teknik becerilerin geliştirilmesi yönünde pratik bilgiler sağlamak hedeflenmiştir. Çalışmada Popper'in eserlerinin, teknik zenginlikleri ve müzikal derinliğiyle viyolonsel repertuvarında özel bir işleve ve konuma yerleştiği; piyano eşlikli parçalarının çeşitli viyolonsel tekniklerinin ustalıkla kullanıldığı ve viyolonsel icracısı için virtüözitenin sınırlarını zorladığı yapıtlar olduğu için bu konuma yerleştiği sonunca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As one of the most important cello players, teachers and composers of the nineteenth century, David Popper left a lasting impression on Western Classical Music and the cello world. Popper's works have not only made significant contributions to the cello repertoire, but have also served as a basic study, technique development and demonstration of this technique for cello players. In this study, while discussing the contributions of Popper's pieces with piano accompaniment to cello players' techniques and cello repertoire, the focus is on the Hungarian Rhapsody Op. 68. Op. 68 Hungarian Rhapsody was chosen because it is both a technically challenging piece and an important piece of the cello repertoire with its musical depth; the piece was analyzed through its musical and formal elements and playing techniques. In this study, through the Hungarian Rhapsody Op. 68, the ways in which Popper offers cello players the opportunity to display their technical skills are analyzed. The work is discussed in the context of specific playing techniques and performance strategies, thus aiming to provide practical information for the development of technical skills for those who will perform the work. The study concluded that Popper's works, with their technical richness and musical depth, have a special function in the cello repertoire, and that the piano-accompanied pieces have this position because they are works in which various cello techniques are used skillfully and push the limits of virtuosity for the cello player.