Dış ticaret işlemlerinde bankacılık uygulamaları ve muhasebesi
Banking application and accounting in international trade transaction
- Tez No: 147183
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA AZİZ ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Türkiye'de diğer ülkelerle yapılacak olan her türlü ticari işlemin bankalar aracılığı ile yapılması zorunludur. Alıcı ve satıcının iki farklı ülkede ikamet etmesinden dolayı gerek taraflar arasında güven tesis edilmesi gerekse malı temsil eden belgelerin teslim edilmesi ve ödemenin yapılmasında bankalar aracılık yapmaktadır. Çalışmanın hazırlanmasında ki amaç bankalarla yapılan işlemler için, banka çalışanları açısından teorik ve pratik yönden bir başvuru kaynağı sunmaktadır. Dış ticaret önceleri sadece takas yolu ile gerçekleştirilirken zamanla gelişerek karmaşık bir hal almıştır. Gelişmeler sonucunda ticaret örgütleri kurulmuş ve uluslararası ticarette alıcının da satıcının da yükümlülüklerini belirlendiği bir uluslararası ticaret hukuku oluşmuştur. Taraflar arasında malın sevk edilmesi, teslim edilmesi ve ödemelerin nasıl yapılacağı konusunda ayrıntılı kurallar ortaya konmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde dış ticaret işleminin tarihsel gelişimi, hukuksal yönleri ele alınmış ve düzenlenmesi gereken belgeler anlatılarak teslimat ve ödemeler ile ilgili uygulanan yöntemler açıklanmıştır. Diğer bölümlerde ise bankalarla olan ilişkiler anlatılmıştır. İkinci bölümde alıcının yani ithalatçının malı teslim alabilmesi için gerekli evrakların neler olduğunu, ithalatçı ve bankanın yapmaları gereken işlemler anlatılarak bankaların yapılan işlemlerdeki kontrol etmeleri gereken noktalar vurgulanmıştır. Daha sonra ise ödeme aşamasında yapılan işlemler ve bu işlemlere ait bankalarca yapılması gereken muhasebe kayıtlan gösterilmiştir. Üçüncü bölümde ise satıcının yani ihracatçının malı sevk etmesinden sonra bedelinin tahsiline kadar geçen süreçte bankalarca yapılması gereken işlemlerle kontrol noktalan anlatıldıktan sonra satılan malın bedelinin tahsili esnasında bankalarca yapılan işlemler ve bu işlemlerin muhasebe kayıtlan anlatılmıştır. Bu çalışma, bankalarda ilgili bölümde çalışanlann teorik ve pratik bilgilerini artırabilmesi ve uygulamada karşılaşacaklan işlemlere ait muhasebe kayıtlarının nasıl yapılacağı hakkında bir başvuru kaynağı oluşturabilmek amacıyla hazırlanmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey, it is obligatory that all transactions with foreign countries are undertaken through the banks. Since the buyer and the seller are located in two different countries, the banks play an intermediary role both in providing confidence, delivering the relevant documents which represent the commodity and handling the payment. The aim of this paper is to offer the bankers a theoretical and practical reference on the bank-related transactions. The international trade, which had been undertaken through barter, has developed in time and turned out to be a complex system.As a result of the developments, international trade organizations have been set up and an international trade law, which defines the responsibilities of the buyer and the seller against each other has been created. A detailed list of rules regarding the shipment, delivery and the payment terms have been put forward. In the first part of the paper, the historical development and the legal issues in international trade transactions, the documents to be prepared, the methods currently utilized regarding the delivery and the payment terms are examined. In the following parts, the relations with the banks are analyzed.In the second part, the documents required for the importer to consign the goods, the requirements that the bank and the importer are obliged to fulfill are exposed and the points to be taken into account by the banks are emphasized.Then the transactions during the payment and the recording of the relevant transactions by the acconting units are examplified. In the third part, the transactions held and the points controlled by the banks during the period between the shipment of the commodity by the seller, namely the exporter, and the collection of the defined monetary amount.Following this, the banking transactions and the recording activities regarding the collection of money by the banks are put forward. This paper has been prepared to improve the skills of the bankers on the theoretical and the practical sides of the issue and to provide a reference work regarding mainly accounting -related points of the subject. VIII