Plastik sanatlarda fotomontaj
The photomontage in plastic arts
  1. Tez No: 147191
  2. Yazar: ŞENİZ KABADAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Fotoğrafın icadından önce fotografik görüntülerin oluşturulması, birçok sanatçı ve bilim adamı tarafından irdelenmiştir. Fotoğrafın bulunuşu ile birlikte; fotografik görüntüler üzerine birçok teknik denenmiş ve bunların alt yapısı araştırılmıştır. Erken dönem fotoğrafçıları bu süreçte fotomontajı keşfederek, ilk örnekleri yaşama geçirmişlerdir. Fotoğrafın bulunuşu ile birlikte resim ve fotoğraf sanatı birbirlerinden etkilenmiş, bu etkileşim sonucunda farklı sanat akımları ortaya çıkmıştır. Fotomontajın erken dönem çalışmalarında, William Henry Fox Talbot'un fotografik çizimleri, öncü fotoğraf örneklerinden biri sayılmış ve birbirini takip eden fotomontaj çalışmaları ile, fotomontaj kendini ortaya koymuştur. I.Dünya Savaşının hemen ardından Dadaizm hareketi ortaya çıkmış ve Berlin Dadacıları fotomontaj, fotokolaj ve birçok özgün çalışmaları ile dikkat çekmiştir. John Heartfield, Ffannah Höch, George Grosz, Raoul Hausmann en öncü Berlin Dadacılar arasında yer almaktadır. Diğer yandan, Konstrüktivizm'de, fotomontaj ve fotokolaj, kitap kapaklan, posterler, propaganda ve birçok alanda kullanılmış ve bu çalışmaları toplumun sosyal ihtiyaçlarına sunmuşlardır. Olağanüstü imajlar yaratma ve normal dünyayı algılayışımızı zedelemesi açısından fotomontaj, Sürrealist akımda da çok farklı alanlarda kullanılmıştır.IV Öte yandan; Avrupa avangard'ının önemli merkezlerinden Bauhaus Okulu, fotoğrafta, montaj, kolaj, fotogram gibi teknikleri denemişler, fotoğrafa farklı bir bakış açısı getirerek, tanıtım ve endüstriyel fotoğraflarında temellerini atmışlardır. 1960'larda Pop-Art' in yaygınlaşması ile birlikte fotomontaj tekrar güncelliğini korumuş ve akımın sanatçıları tarafından basılı yayınlarla (gazete, dergi, mecmua, vb.) birlikte, sanatın içine tekrar sokmuşlardır. Fotomontajda oluşan tüm görsel imajlar, metinler, çizgiler, vb. fotografık imgeler, görme işlevimizin yerine getirilmesi ve görmeye ait deneyimlerimizle gerçekleşmektedir. Fotografık görüntülerin anlamı fotoğrafların yüzeyler indedir. Günümüzde çağdaş fotomontaj sanatçıları, fotomontajı birçok işlerde ve farklı sanat alanlarında kullanarak, fotomontajın serüvenini devam ettirmektedir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Before the invention of photograph to compose of the photographic images was examined by a lot of artists and scientists. With together the invention of photograph; it was tried many technics on photographic images and was searched the underground of these. Early period photographers invented the photomontage in this process and they realized first photomontage examples. With the invention of photograph, the art of painting and photograph was affected from each other and different art movements arose at the result of this interaction. In the early period works of photomontage belongs to William Henry Fox Talbot drawings, was estimated as one of the avangard photograph work and with this works of following one another in this process, the photomontage put forward itself. Dadaizm arose after first war of world and the Berlin Dadaists was taken notice of with their photomontages, photocollages and many authentic works. John Heartfield, Hannah Höch, George Grosz, Raoul Hausmann are among the most avangard dadaists of Berlin. One the other hand in Constructivism also photomontage and photocollage was used in book covers, posters, propaganda and many fields and this works were presented to necessities of society. The photomontage was used also in Surrealism as a different visual angle. For example exeptional images creating and damage of our perceiving the normal world.VI The other hand; Bauhaus which is one of the important centres of Europe Avangard tried the technics of montage, collage and photogram in photograph. They brought a different view to the photograph and based of demonstration and industrial photographs. With the spread of Pop- Art in 1960's, photomontage saved its currently again and the artists of Pop-Art used it in different editions (news, magazines, etc.) All of the visual images, constants and drawings in photomontage have realized with completion of our visual function and our tests belongs to visual. The mean of photographic views are on surface of photographs. Today contemporary photomontage artists have continued the photomontage adventure on many works and different art fields.