16 - 17nci yüzyıl Osmanlı Devleti ve günümüz Amerika Birleşik Devletleri eyalet sistemleri
The state system in 16-17th centuries Ottoman Empire and today's United States of America
- Tez No: 147192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Osmanlı Devleti, 1590'dan Tanzimat'a kadar (16-17 nci yüzyıllar arasında) eyalet sistemini uygulamıştır. Eyalet sistemi ABD'de hâlâ uygulanan yönetim sistemidir. Yüksek Lisans Tezi olarak sunduğum bu çalışmada bu iki devletin farklı dönemlerde uyguladığı yönetim biçimleri arasındaki benzerlikleri, farklılıkları ve etkileşimleri karşılaştırma yoluyla araştırdım. Çalışmanın sonunda ise; Osmanlı Devleti ve ABD'nin eyalet yönetim sistemlerinin, kesin çizgilerle örtüştüğünü ileri sürmenin fazla gerçekçi bir değerlendirme olmayacağı; ancak, iki sistem arasında bazı benzerliklerin de mevcut olduğu ve diğer taraftan, özellikle 18. yüzyılın son çeyreğinden itibaren başlayan ikili ilişkiler nedeniyle, iki devlet arasında bazı özel etkileşim alanlarının ortaya çıktığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire used the state system from 1590 until the Reforms (between 16-17 centuries). The state system is still the current administrative system In the USA. In this master thesis, I investigate the administrative systems of these two countries which were used in different times by comparing their similarities, differences and interactions. The present study has revealed that it would not be realistic to suggest on exact overlap between the state systems of these two countries. However, it is found that two systems have similarities, as well. It is observed that there are some interaction areas between two countries, especially with the advancement of the realitionships between two countries in the last quarter of 18th century.