Duygusal zekanın yönetici etkinliğindeki rolünün kadın yöneticiler bağlamında incelenmesi ve bir araştırma
Examining the role of the emotional intelligence on management effectiveness in terms of women managers, and a research
  1. Tez No: 147194
  2. Yazar: ESRA PAMUKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
VI ÖZET Tarih, köklü uygarlıkların kötü yönetimlerin elinde nasıl çöktüklerine bir çok kez şahitlik yapmıştır. İş dünyasında da benzer çöküşler yaşanmıştır. Etkinlik, bir insanın kendi kendini geliştirmesinde, bir kuruluşun gelişiminde ve modern toplumun gerçekleştirilmesi ile varlığım sürdürmesinde stratejik önem taşımaktadır. Örgütlerin başarısının ve sürekliliğinin de etkin bir şekilde yönetilmelerine bağlı olduğu açıktır. Etkin yönetim ise, büyük ölçüde etkin bir yöneticinin varlığı ile mümkün olabilir. Duygusal zeka, etkin yöneticileri diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişinin kendi duygularının, güçlü ve zayıf yanlarının farkında olması; duygularım kontrol altında tutması, kendiliğinden motivasyonlu olması, başkalarının duygusal yapışım anlama yeteneği ve sosyal ilişkilerde ustalık olarak ifade edilen duygusal zeka, etkin yöneticiliğin en önemli gereklerindendir. Kadın yönetim paradigması duygusal özellikler içermektedir. Kadınların çalışanlara karşı daha hoşgörülü davrandıkları, informal ilişkiler kurmaya daha yatkın oldukları, kişisel ve sosyal sorunlara karşı duyarlı oldukları kabul edilmektedir. Kadına özgü değerlere vurgu yapan yönetimin yumuşak becerileri, duygusal zeka şemsiyesi altoda toplanmaktadır. Kadın yöneticilerin, basanlarım üst düzey yönetim kademelerine taşımaları duygusal zekalarını geliştirme konusunu dikkate almalarıyla mümkün olabilir. Bu çalışmada, duygusal zeka ile etkin yöneticilik arasındaki ilişki kadın yöneticiler bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT History had witnessed many times how strong civilizations declined because of bad management. Similar declines existed in the business world. Efficiency has a strategic importance on an individual's self-development, an organization's development and on realizing and sustaining modern society. It's impossible to say that, the organizational accomplishment and sustainability does not depend on effective management. An effective management strongly depends on an effective manager. Emotional intelligence is one of the most important characteristics that distinguishes effective managers from others. Emotional intelligence, which is explained as self awareness about emotions, strengths and weaknesses; controlling emotions, having self-motivation and a capability of understanding others, and proficiency at social relations is an important component of effective management. Paradigm of“management done by women”contains emotional characteristics. It is widely accepted that women managers acts with more allowance, they are more successful on developing informal relations and more sensitive towards the personal and social problems. Soft skills of the management, which emphasizes on the particular values of women, are gathered under the concept of“emotional intelligence”. It is possible for women managers to increase their success and carry it to top management level, by giving enough attention on the process of“developing emotional intelligence”. The relationship between emotional intelligence and effective management regarding women managers has been studied in this thesis.