Kentleşme, kentlileşme ve kentsel suç (Kocaeli örneği)
Urbanisation, Being urbanite and urban crime (The case of Kocaeli)
- Tez No: 147196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
vn ÖZET Batı ile aynı kültür ve geleneklere sahip olmayan Doğu Toplumları'nda sanayileşme ve şehirleşmenin aynı tarzda işlemesi beklenmemelidir. Hızla değişen, sanayileşen ve şehirleşen Türkiye'de 1960'lardan itibaren suçlarda bir artışın olduğu görülmektedir.Bunun yanı sıra yerleşmiş bulunan sosyal değerler, İslami gelenekler, kuvvetli aile kuruluşları; gecekondu veya yüksek gelir düzeyine sahip olmayanların yer aldığı kentsel bölgelerde suçun artmasına karşı önleyici rol oynamaktadırlar. Fakat her şeye rağmen kentsel alanlardaki suç oranlan kırsal alanlardaki suç oranlarına nazaran çok yüksektir. Kocaeli örneğinde de bu görülmektedir. Çünkü Türkiye'de kentleşme yalnızca fiziksel bir büyüme olarak görülmekte, beraberinde modernleşme gerçekleşmemektedir.Bu nedenle eğitim ve ekonomiye dayalı sorunlar ve kentlileşememe kentsel suçlan arttırmaktadır. Bu çerçevede çalışmanın birinci bölümünde bazı temel kavramlara, ikinci bölümünde kente uyumsuzluğa, üçüncü bölümünde bu uyumsuzluğun doğurduğu sorunlara ve çözüm yollarına yer verilmiş, dördüncü bölümünde ise Kocaeli örneği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
vın ABSTRACT In the Eastern Societies which do not represent the same culture and values as in the Western Societies, industrializing and urbanising processes aren't expected in the same way as in the Western Countries. In the Turkey which is industrrialized, urbanised and changed in a high velocity there has been an increase in crimes since 1960's. However established social values, islamic traditions, strong family structures play a preventive role against the increase in crime, in the slams ( gecekondies ) and in the districts of the city where the habitants with relatively lower level of income. Yet the crime rate is still higher in the urban areas than in the country side, as seen in the case of Kocaeli. As in Turkey, urbanising is considered only as a physical growth and modernisation is not brought within.Therefore, educational and economical problems and people have not become urbanised cause a significant level of increase in urban crimes. In short, some main concepts in the first part of the study, in the second part discordancy with the urban life is presented, in the third part the proplems caused by the discordancy and solution proposals are taken place and in the last part of study is investigated the case of Kocaeli.