Avrupa Birliği uyum sürecinde Avrupa Polis Etik Yönetmeliğinin Türkiye'ye uygulanabirliği
The practicability of 'European Code of Police Ethics' to Turkey in its adaptation to European Union
  1. Tez No: 147202
  2. Yazar: FATİH KOLAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Türkiye Currmuriyeti'nin en önemli konularından birisi Emniyet Teşkilatı personelinin davramşlannın, Avrupa standartlarına ulaşması ve tüm vatandaşlar tarafından polise olan güvenin artmasıdır.“Güç”kavramım sadece gerektiğinde ön plana çıkaran,“hizmet”kavramım mesleğinin en büyük ilkesi haline getiren bir polislik Türkiye için en büyük hedeflerden birisidir. Artık eski klasik polislik anlayışından tamamen uzaklaşılması gerekmektedir. Şu an ilk öncelikli konu bu olsa bile bunun başarılması uzun süre alacaktır. Fakat yapılacak çalışmalar, halka hizmeti kendine rehber alan bir örgüt meydana getirilecektir. Polislik mesleği insan haklarının en çok gündeme geldiği bir kurumdur. Bu sebepten dolayı emniyet personeli diğer örgütlerin personelinden daha dikkatli davranmak zorundadır. Teşkilat olarak yapılan hatalar bilinmeli, mesleki, teknik ve etik konular hizmet içi eğitim ile kazanılman ve bu doğrultuda personel politikası oluşturulmalıdır. Bu çalışmada halka demokratik, çağdaş ve bilimsel hizmeti sunan polislerin bu çalışmalarını yerine getirirken uyacakları etik davranışların neler olduğunu, Avrupa Birliği kurulduktan sonra polislik mesleği ile ilgili yapılan çalışmalar ve en son oluşturulan Avrupa Polis Etik Yönetmeliğinin içeriği ele alınmıştır. Bu maddeler tek tek incelendikten sonra polislik mesleğinin daha iyi bir seviyeye gelmesi için bu maddelerin nasıl uygulanacağı ortaya konmuştur. Yapılan bu çalışma Türk Polis Teşkilatının Avrupa Birliğine giriş sürecinde kendi etik yönetmeliğini oluşturmayı ve diğer kamu kurumlarına da örnek teşkil etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues of Turkey nowadays is to bring the behavioural patterns of Police Organization to that of European levels and to increase public confidence to the police. It is among the highest goals of Turkey to have a concept of public service as a major principle of police and to use power only when it is necessary. Now it is believed that the“classical police”concept should be abandoned. Altough this is one of the priorities of Turkish Police, it seems that successful applications might take a long time. This study deals with the ethical behaviours which police officers and constabularies must conform in providing a contemporary, democratic and scientific public security service to the citizens. Within this framework, the efforts at improving police services soon after the establishment of Europian Union and particularly the contents of the latest issued European Code of Police Ethics. Having done a meticulous review of all these articles of the code the dissertation suggests that in order to improve police services a careful implementation of the European Code of Police Ethics is of vital importance. This study concludes that Turkish Police would develop its own ethic rules even before entrance to European Union.