Yeni kamu yönetimi yaklaşımının Türk polis teşkilatına yansımaları: 2000'li yıllardaki değişim
Reflections of the new public administration approach to the Turkish police organization: Change in the 2000s
  1. Tez No: 833832
  2. Yazar: AHMET BURHAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN TATAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kamu kuruluşları içerisinde polis teşkilatının yeri, güvenlik hizmeti vermesi yönüyle diğer kamu kuruluşlarından farklı olarak değerlendirilmektedir. Güç unsurunu elinde bulunduran polisin, sivil denetime açık, meşru hükümete saygılı, hesap verilebilir ve şeffaf bir yönetim anlayışı içinde görev yapması beklenilmektedir. Türk Polis Teşkilatının reformu 2000'li yıllarda yeni kamu yönetimi yaklaşımı ile sağlanmak istenmiştir. Yeni kamu yönetimi yaklaşımının ana fikri devletin kamu kurumlarında düzenleyici rol alarak etkin, şeffaf, esnek, uzman personel ve merkezileşmiş teşkilatlar oluşturulmasının sağlanmasıdır. Polisin, hizmet sunumunda profesyonelleşmesi için ilkin 2001 yılında Polis Yüksek Öğretim Kanunu çıkarılmıştır. Avrupa Birliği uyum sürecinde kapsamında İnterpol-Europol Daire Başkanlıkları kurularak, Avrupa Polis Etiği Kuralları temel alınarak Kolluk Etik İlkeleri oluşturulmuştur. Türk Polis Teşkilatının etkin, verimli ve performansa dayalı gelişiminin desteklenmesi için 6638 sayılı yasa ile 2015 yılında reform süreci başlamıştır. Yerelleşme unsuruna ağırlık verilen reformda toplum destekli polisliğe olan ihtiyaç ve profesyonel yönetim-yönetici kadronun oluşturulmasında kaynaklarının denetiminin sağlanarak iktisat çerçevesinde gelişimi hedeflenmiştir. Türk Polis Teşkilatı'nın reform sürecinin; reformun postmodern çağın özelliklerini yansıtma durumu, yeni kamu yönetimi yaklaşımına uygunluğu/aykırılıkları ve reform sürecinde postmodern pratikleri referans alan İngiltere ve ABD Polis Teşkilatı'nın reform sürecinin karşılaştırmalı analizi amaçlanmaktadır. Yöntem olarak; nitel araştırma yöntemlerinden birincil ve ikincil veri toplama yöntemiyle araştırmacının edinmiş olduğu kaynak araştırması sonrasında doküman tarama yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The place of the police organization in public institutions is evaluated differently from other public institutions in terms of providing security services. It is expected that the police, who hold the element of power, are open to civilian control, respectful to the legitimate government, accountable and transparent. The reform of the Turkish Police Organization was sought to be achieved with the new public administration approach in the 2000s. The main idea of the new public management approach is to ensure the creation of effective, transparent, flexible, expert personnel and centralized organizations by taking the regulatory role of the state in public institutions. Police Higher Education Law was enacted in 2001 for the professionalization of the police in service provision. Within the scope of the European Union harmonization process, Interpol-Europol Departments were established and Law Enforcement Ethical Principles were established based on the European Police Ethics Rules. In order to support the effective, efficient and performance-based development of the Turkish Police Organization, the reform process started in 2015 with the Law No. 6638. In the reform, which focused on the localization element, the need for community-supported policing and the control of its resources in the formation of professional management-managerial staff were aimed to develop within the framework of economy. The reform process of the Turkish Police Organization; In this study, it is aimed to analyze the reform process of the UK and USA Police Forces, which reflects the characteristics of the postmodern era, the suitability / contradictions of the new public administration approach, and the postmodern practices in the reform process. As a method; The document scanning method was used after the researcher's source research with the primary and secondary data collection method, one of the qualitative research methods.