İşletmelerde değişimin motivasyon üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve bir uygulama
A survey about the effects of change over motivation in companies and a pratice
- Tez No: 147203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI YÖNETİM VE ORGANİZASYON YÜKSEK LİSANS PROGRAMI İŞLETMELERDE DEĞİŞİMİN MOTİVASYON ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN İNCELENMESİ VE BİR UYGULAMA ÖZET Değişim kavramı, işletmecilik ya da yönetim literatüründe, açık bir sistem olan işletme ya da örgütün iç dinamiklerinde, iş ile ilgili süreçlerde, örgütün yapısal değerlerinde, belirlenmiş iş tanımlarında, örgütün çeşitli kademelerine dağıtılan yetki ve sorumluluklarda, işletmenin katma değer yaratma aşamasında kullandığı üretim tekniklerinde, işletme dışı çevresel düzenlemelerde ve örgütün rekabet politikalarında, yönetsel yaklaşımlar ve stratejiler gibi konularda yapılan ve örgüt sisteminde bütünüyle etkileşim doğuran, değişklikler olarak tanımlanabilir. Günümüzün hızlı değişim ortamı, değişimi ve değişim yönetimi ile ilgili yaklaşım ve çabalan sürekli hâle getirmiştir. Değişimin temel noktası, değişim gereğinin hissedilebilmesidir. Türü ne olursa olsun, değişimin benimsenmesi ve başarısı, beyinlerde başlayacak düşünsel gerilimin gücüyle orantılı olacaktır. Günün artan değişim ihtiyacın karşılayacak yaklaşım ise, süreklilik arz eden değişim çabalarıdır. Sürekli bir değişim refleksi varlığı, işletmeler için temel yaklaşım hâline gelmiştir. Güçlü olmaktan öte, hayatta kalmak için dahi işletmeler bu modu yakalamak zorundadır. İşletmelerdeki değişimin ve değişim sürecinin, çalışanların motivasyonu üzerinde yarattığı etkilerin, işletmelerin karlılığım ve verimliliğini yakından etkilediğini örnekleriyle görmekteyiz. İşletmenin en güçlü çıkar gruplarından birinin de personeli olduğunu göz önünde tutarsak; personelin, işbirliği şeklindeki, değişime katkısı olmadan işletmenin başarıya ulaşaması olanaksızdır. Personel, bu katlımı bazı çıkarları için yapar. Bunların iyi bir ücret, yükselme olanakları, takdir edilme vb.'leri olduğu bilinir. Çalışanların değişim sürecine olumlu anlamdaki katkısının motivasyon seviyesiyle paralellik gösterdiğini görmekteyiz. Bu doğrultuda, işletme yönticilerinin değişim sürecisini en az sancıyla atlatabilmeleri için, işgörenleri motive etmek amacıyla uygun motivasyon yöntemlerini göz önünde bulundurmaları; ve bu ihtiyaçlara uygun araçları uygulamaları gerekir. 21. Yüzyıl işletmeciliği, firsatlan global düzeyde yaratmayı ve köklü değişimlere hazır olmayı ön plana çıkaran., dinamik bir yaklaşımdır. Güçlü vizyonlar değişimleri ve insanların kafalarındaki değişim gereğini hazırlayacaklardır. Değişim başladıktan sonra da belirli ölçüde belirsizlik ve şüpheli noktalan azaltacaktır. Ancak değişimin yoğun ve psikolojik karmaşasını daha az kayıpla aşmak için vizyonun ışık tuttuğu noktaların daha fazla aydınlatılması önem kazanmaktadır Tezi Hazırlayan : Hande KESKİN Tez Danışmanı : Doç Dr. Mustafa KOKSAL Tez Kabul Tarih ve No : 17/11/2004 2004/24 Jüri Üyeleri : Prof. Dr. NuruIIah Genç Doç. Dr. Mustafa KOKSALDoç. Dr. Nihat ERDOĞMUŞ
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI YÖNETİM VE ORGANİZASYON YÜKSEK LİSANS PROGRAMI A SURVEY ABOUT THE EFFECTS OF CHANGE OVER MOTIVATION IN COMPANİES AND A PRACTICE ABSTRACT The concept of change, both in the literature of business administration and management, could be discribed as changes in internal dynamics of organization, work processes, organization's structure, determined job specifications, authorities and responsibilities distributed among different departments, methods used to create value added services, out of business environmental arrangements and organization's competition politics, subjects like managerial approaches and strategies that causes interaction at the system of organization. Todays fast changing job environment has made change and its administration continous. The main point of change is understanding of its necessity. Independent of its type, adoption and success of change is proportional to power of thought. The approach that can meet increasing need for change today is continuity of efforts to change. Existence of continuous reflex of change in enterprises has become into basic approach. Further on just being strong, enterprises have to be in such mode to survive. The outcomes of change and process of changing has several examples in which we can see how motivation of employees and profitability of enterprises is effected by it. Personnel is the one of strongest group of interest and without its cooperation the enterprises can not succeed in change. Some of interests are good salary, promotion expectations, being appreciated etc. Assistance of employees to change process is parallel with their level of motivation. Enterprise administrators should use appropriate motivation methods for employees in order to avoid troubles related to change process. 21. century business administration is dynamic approach, highlighting creation of opportunities in global scale and getting ready for radical changes. Powerful visions will prepare changes and need for change in people minds. Indefinities and suspicios points will decline after the beginning of change. It is important to strengthen the items that light of vision points in order to overcome easily intensive and psychological confusion of change Tezi Hazırlayan : Hande KESKİN Tez Danışmanı : Doç Dr. Mustafa KOKSAL Tez Kabul Tarih ve No : 17/11/2004 2004/24 Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Nurullah Genç Doç. Dr. Mustafa KOKSAL Doç. Dr. Nihat ERDO?MUŞ