Sermaye birikimi modelleri çerçevesinde Türkiye'de sermaye birikimi sorunu
Capital accumulation problem in Turkey perspectives of capital accumulation models
  1. Tez No: 147207
  2. Yazar: SEMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ŞİRİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Artan nüfus ekonomilerin büyümesi gerektiğim de ortaya koymaktadır. Siyasi ve ekonomik egemenliğe sahip ülkelerde uygulanan makro politikalarla büyüme gerçekleştirilmeye çalışılır. Ekonominin büyüme sürecinde sermaye birikimi modeli ülke gerçeklerine ve kaynaklarına uygun belirlenmez ise krizlerde kaçınılmaz olmaktadır. Sermaye birikimi krizi ekonomide kesimlerarası çarpık ve adil olmayan bir yapıya neden olur. Cumhuriyet ile birlikte Türkiye'de uygulanan sermaye birikimi modellerinin bir dayatmayla şekillenmiş olması yaşanan krizleri kaçınılmaz hale getirmiştir. Krizlerin sürekliliği büyüme ve kalkınma için gerekli olan istikrarlı bir ekonomiyi ortadan kaldırmaktadır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Gradually increasing population put forth that economies should grow. Growth is tried to establish with mocroeconomic policies in nations that have political and economic sovereignty. Economic crisises are inevitable if in the period of economic growth, capital accumulation model isn't determined according to the realities and the sources of nation. Crisis of capital accumulation causes a distorted and an unequal structure between classes in economy. Together with the republic, because of the fact that the model of capital accumulation which is practised in Turkey, formed with force, crisises, to which people exposed become inevitable. The continuity of crisises, remove a stable economy which is necessary for growth and development.