Kambiyo senetlerinde tahsil cirosu
Endorsement for collection in bills of exchange
  1. Tez No: 147206
  2. Yazar: NALAN TÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kambiyo senetlerinin genel devir yolu cirodur. Genel anlamıyla ciro, hamilin senetten doğan haklarım bir şahsa devretmek, rehnetmek ya da bu haklarının tahsilini sağlamak amacıyla yazıyla tespit ve imzayla teyit etmiş olduğu bir irade beyanıdır. Ciro, yapılış maksadına göre üçe ayrılır: Temlik, rehin ve tahsil cirosu. Tahsil cirosu, senetten doğan hakların devri amacıyla değil; bu hakların, ciro edenin nam ve hesabına tahsilim temin amacıyla gerekli vekalet ve yetkiyi tesis eden bir işlemdir. Geçerli bir tahsil cirosu için, senede“bedeli tahsil içindir.”,“kabz içindir. ”,“vekaleten”ya da buna eşdeğer bir ibarenin yazılarak ciranta tarafından imzalanması ve tahsil cirosu yapılan kişiye teslimi gerekir. Teshil cirosu, adına ciro yapılan kimseye cirantanın senede dayanarak yapabileceği, senedin kabule arzı, ödeme için ibrazı, protesto, ihbar ve müracaat haklarının kullanılması gibi işlemleri yapma hak ve mükellefiyeti sağlar. Hamil, bu işlemlerden birini yapmaz yada eksik yaparsa ve bu nedenle de tahsil cirosunu yapan ciranta zarara uğrarsa; zarardan, vekalet ve hizmet hükümlerince sorumlu olacaktır. Tahsil cirosunda amaç, senet bedelini tahsil olduğundan senedi tahsil cirosuyla devralan ciranta sulh, kabul, ibra gibi işlemleri yapamaz. Tahsil cirosuyla senedi devralan kimse senetle ilgili bütün haklan kullanabilse de bu kişi, senedi ancak tahsil cirosu şeklinde yemden ciro edebilir.
Özet (Çeviri)
vn ENDOSRSEMENT FOR COLLECTION IN BILLS OF EXCHANGE ABSTRACT Endorsement is the general transferring way of bill of exchange. In general meaning endorsement is bearer's decleration of intention for assigning, pledging or providing the collection of his benefits which were born from the bill by placing on record and confirmation by signature. Structure purpose of endorsement is branch off three: Endorsement for assignment, pledgement and collection. Endorsement for collection, which is the main subject of our thesis, takes place in Turkish Commercial Code Act. 600. Endorsement for collection is a transacton, not for transferring the benefits which are born from the bill, but for assuring to collect these benefits in the name and account of endorsee. For a valid endorsement for collection, the endorser must write“value to be collected in cash”,“for receive”,“by Proxy”or a equal phrase on bill, then sign it and deliver it to the bearer who gains the bill by endorsement for collection. The bearer who gains the bill by endorsement for collection has rights and obligations of offering the bill for acceptance, presentation the bill for payment, using the notification and application rights. If the bearer does not make one of these these transactions and the endorser who makes endorsement for collection has any loss because of this he must compensate it. Because of the purpose of endorsement for collection is to collect the value of the bill, the bearer who gains the bill by endorsement for collection can not came to an amicable agreement, accept and discharge, the bearer who gains the bill by endorsement for collection, only transfer the bill by endorsement for collection.