İşletmelerde eğitimin değerlendirilmesi: İki özel sektör işletmesinde örnek olay çalışması
Evaluation of tarining in bussiness: Sample event study in two private enterprises
- Tez No: 147211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bilindiği üzere, eğitim sadece okul ile sınırlı değildir. İnsanlar, hayatı boyunca devam eden bir eğitim süreci içindedir. İş yaşamlarında da, bilinçli veya farkında olmadan çeşitli eğitim çalışmalarına tabi tutulurlar. Bu çalışmada da, bireylerin iş yaşamlarında tabi tutuldukları eğitim çalışmalarının incelenmesine çalışılmış, özellikle eğitim sürecinin değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Eğitimin değerlendirilmesi sürecinde karşılaşılan zorluklar, uygulamada oluşan farklılıklar ve bunların nedenlerini araştırmak üzere, örnek olay yöntemiyle iki işletme incelenmiş, bu iki işletmenin İnsan Kaynaklan Departmanı 'nın Eğitim Sorumlulanyla görüşmeler yapılmıştır. Yapılan incelemelerde görülmüştür ki; orta büyük ölçekli işletmeler tepki düzeyindeki değerlendirmelere çok önem vermektedir. Bunun yanında, diğer düzeydeki değerlendirmelere verilen önem tepki değerlendirmesi kadar çok olmamaktadır. Değerlendirme sürecinde, eğitim konularına bağlı olarak ön test-son test, performans değerlendirme sonuçlan kullanılmaktadır. Özellikle davranış düzeyindeki değerlendirmelerde gözlem sıkça kullanılan bir tekniktir. Çahşmanm ilk bölümünde, eğitim ile ilgili genel kavramlar açıklanmaya çalışılmış, birbiriyle olan ilişki ve farklılıklan vurgulanmış; eğitim çalışmalannın uygulanmasından önceki hazırlık aşamaları incelenmiştir. İkinci bölümde, değerlendirme ile birlikte ele alınması gerekildiği düşünülen“ölçme”kavramından bahsedilmiş, değerlendirme sürecinden önce bir ölçme sürecinin varolması gerektiği vurgulanmıştır. Son bölümde ise, eğitim ile ilgili teorik bilgilerin ne kadar uygulanabildiği, iki işletme ele alınarak incelenmiş ve karşılaştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT As known, training isn't limited with school. People are in a training process lasts all their lives long. In their bussiness lives, aware or not, people are applied to several training programs. In this work, the training programs, that people are applied to in their bussiness lives long, has been tried to research; especially emphasized evaluation of training. To research the difficulties faced in the process of evaluation training, diffirences in practice and the reasons of them, has been used two sample enterprises, discussed with the responsibles for training in the Human Resource Departments. The examination has showed that, the middle and large scaled enterprises considered the evaluation in the reaction level. Howerer, the attach importance to other evaluation levels is not as much as the reaction level. In the evaluation process, depends on the training courses, pre-post tests, the results of the evaluation of performance have been used. Especially, in the evaluation in the behaviour level, observing is the method used frequently. In the first chapter; the general concepts of training are tried to explained; emphasized relationships and defferences bettween them; resaerched the preparing process before applying the training programs. In the second chapter; the concept called“measurement”has to be researched with the concept called“evaluation”has been mentioned; emphasized there has to be a measurement process before an evaluation of training process. In the last chapter; how much the theoretical information about training can be applied has been researched by taking up two enterprises and tried to compare.