Performans değerleme sistemi ve bankacılık sektöründe bir uygulama
Performance rating systems and an application in banking sector
  1. Tez No: 147210
  2. Yazar: HATİCE İNCİ KANPARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET Bu çalışmada organizasyonlarda çalışanların performanslarının değerlendirilme süreci; genel tanımı, amaçları, yararlan, kullanım alanları, tarihsel gelişimleri içinde teknikleri ve bankacılık sektöründeki uygulamaları dikkate alınarak incelenmektedir. Türkiye'deki uygulamalarda ilk kez kamu kesiminde başlanmış olan ve yaklaşık 80 yıllık bir geçmişe sahip değerleme sistemleri, özel sektörün konuya ilgi göstermesi, işletme biliminin ülkemizde yaygınlaşması, modern yönetim tekniklerinin uygulanmaya başlanması ile gelişme göstermiştir. Bu değişimin etkisiyle 80'li yıllarda Gizli Tezkiye Sistemi yerini 90'h yıllarda Açık Görüşme Sistemine bırakmıştır. 2000'li yıllarda ise Performans Değerlendirme kavramı statik anlamda bir değerlendirme faaliyeti olarak değil de dinamik bir süreç olarak ele alınmış olup, çalışanların performanslarını planlama, değerlendirme ve geliştirmeyi amaçlayan bir örgütsel sistem şekline dönüşmüştür. Bu çalışmada bankacılık sektöründe uygulanan Hedef Bazlı Performans Değerleme Sistemi örnek olarak ele alınmış, bir bankadaki organizasyon yapısı içersinde görev tanımları ve yetkileri tanımlanmış pozisyonlar için belirlenen kriter ve değerleme skalaları ışığında değerleme modelleri oluşturulmuştur. Sektörde karşılaşılan uygulamalar farlılık gösterse de her değerleme sistemi personel bölümünde yazılı bilgi kaynağı oluşturduğundan işgörenin kariyer planlamasında ve organizasyonun personel tedariki, terfi ve atamaya yönelik kararlarında çok önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this report process of performance rating of employees in organizations are examined in consideration with its general definition, purposes, adventages,utihsation fields, techniques along historical process and applications in the sector of banking. Performance rating sytems which were first applied in the public sector and has a background of 80 years, progressed thanks to the interest of private sector to the topic, widespreading of business sector in our country, the beginning of applications of modern management techniques. With the effect of this transition, closed employee performance rating of 1980s were replaced by open negotıtıon sytsem of 90' s. In the 2000's, the concept of performance rating is not analysed as a rating activity by statistical meaning, but as a dynamic process and it transformed into an organisational system that aims planing rating and developing performance of employees. In this report, target based performance rating applied in the banking sector is examined as an example, rating models are formed through the duty definitions, criteria and rating scales definde for positions within organisational structure of a bank. Althoug there are various types of applications in the sector, every personel evaluation system is an important determining factor to measure the motivation of employees.Performance evaluation is one of the most important stages of human resources management since the evaluation results can be used in the following areas; carrier and salary management of the employee, determination of other social tolls which motivate the employee, promotion, appointment, bussiness, enrichment, rotation, determination of educational needs, dismissal and employee planning.